Rio Grande do Sul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rio Grande do Sul'un Brezilya'daki konumu.

Rio Grande do Sul (Portekizce telaffuzu: [ˈʁiu ˈɡɾɐ̃dʒi du ˈsuɫ], "Güneydeki büyük nehir"), Brezilya'nın en güneyindeki eyaleti. Atlas Okyanusu kıyısında bulunur. Kuzeyinden Santa Catarina eyaleti, güneyinden Uruguay ve batısından Arjantin tarafından da çevrelenir. Başkenti ve en büyük şehri Porto Alegre.

Rio Grande do Sul'un yüzölçümü 281.748,5 kilometre kare. Nüfusu 10.695.532, nüfus yoğunluğu kilometre kare başına 37,96 kişi. Brezilya'nın yıllık gayrısafî yurt içi hâsılasının %6,6'sını (199.499.000 ABD$) oluşturur. Ortalama kişi başına GSYİH 20.331 ABD$. İnsani Gelişme Endeksi 0,847 (yüksek), okuryazarlık oranı %95. Bebek ölüm oranı, her bin yenidoğan bebeğin başına 12,7 ölüm. Beklenen yaşam süresi 75,5 yıl.

Aynı zamanda ünlü model Cintia Dicker'in de yetiştiği bölgedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiziki coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rio Grande do Sul 281730 Km 2 bir alana sahiptir   (kabaca İtalya boyutunda) ve 2017 yılında yaklaşık 11.323.000 nüfusu vardı  . Bu veriler Brezilya topraklarının %3'ünü ve toplam nüfusunun %6'sını temsil etmektedir .

Jacuí vadisi , Arjantin ve Uruguay pampalarının bir uzantısı olan Campanha'nın güneyini , Uruguay nehrine  doğru inen kuzey platolarından ayırır . İklim subtropikal iklimdir ve yıllık ortalama sıcaklık 18 °C'dir .

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunluğu Avrupa kökenlidir  . Devletin yerleşimi esas olarak 1890 ve 1918 yılları arasında Almanya , İtalya , Portekiz ve Azorlardan ve daha az ölçüde İspanya, Japonya, Doğu Avrupa ve Avrupa'dan gerçekleşti.Uruguay, Kızılderililerin ve Afrikalıların az ya da çok karışık birçok torunları, de vardır  .

Serra Gaúcha ve kırsal güney bölgeleri gibi eyaletin bazı bölgelerinde, Talian (Venedik'in Brezilya versiyonu), Standart veya lehçe Almanca ( özellikle Hunsrückisch ve plattdeutsch ) veya Portuñol ( karma bir dil Portekizce- ) duymak hala yaygındır. Uruguay ve Brezilya sınır bölgesinde İspanyolca konuşulur )  .

Rio Grande do Sul, nüfusunun hızla yaşlanması, nispeten yüksek yaşam beklentisi, düşük bebek ölüm oranı ve Brezilya'daki en düşük okuma yazma bilmeyen oranlarından biri ile karakterizedir.

Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusun çoğunluğu kentlidir. Ana şehirler Porto Alegre , Caxias do Sul , Rio Grande , Pelotas , Canoas , Gravataí ve Santa Maria'dır .

2010 nüfus sayımında kendini beyaz olarak tanımlayan sakinlerin oranı.

Porto Alegre  : Rio Grande do Sul'un başkenti, Rio Guaiba'nın ağzında, Lagoa dos Patos (veya ördek lagünü ) üzerinde.

  • Nüfus ( belediye ): 1.409.939 nüfus (2010 nüfus sayımı)
  • Nüfus (kentsel alan): 3.958.985 nüfuslu ( id .).
Porto Alegre'deki (PR) Rıhtımlar

Şehrin kalbi granit bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Sırasında xx inci  yüzyıl, Porto Alegre (metalurji, petrol rafineri, yiyecek) sanayileşmiş oldu ve güney Brezilya ekonomik merkezi haline gelmiştir. Yerleşim alanları, Guaíba'nın tepelerinde veya kıyılarında yer almaktadır. İşçi sınıfı mahalleleri genellikle sele maruz kalabilecek alçak nehir teraslarını işgal eder. Canoas eski Alman kolonileri yolunda, büyük bir sanayi ve işçi sınıfı banliyösü Sao Leopoldo ve Novo Hamburgo onların deri ve ayakkabı sektörleri için ünlü,  .

Porto Alegre'nin birkaç müzesi var ve bir başpiskoposun koltuğu.

İklim, değişen mevsimlerle, yıl boyunca iyi dağılmış 1300 mm yıllık yağış ve yıllık ortalama 19  ° C için Ocak ve Şubat aylarında 25  ° C'den Temmuz'da 14  ° C'ye kadar değişen sıcaklıklarla tropikal nemlidir  .

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

gaucho,1868

Brezilya'nın keşfi sırasında, bugün Rio Grande do Sul'u oluşturan bölge, boleadeiras'ı ( bağlarla birleşmiş birkaç küresel kütleden oluşan bir fırlatma silahı) kullanan yarı göçebe halklar olan Minuanos , Charrúas ve Caaguaraların yaşadığı bir yerdi.1627'de , İspanyollar yakın yerleşmiş Uruguay Nehri , ancak Portekizliler tarafından ihraç edildiler 1680 tarihinde Sacramento koloni kurdu, Rio de la Plata . Ancak, 1682 yılında İspanyol Cizvitler kurulan görevleri çağdaş durumlarını straddling bir coğrafi alandadır.

1737'de Portekizliler, José da Silva Paes'in askeri seferi ile şimdiki Rio Grande do Sul'a geldi . Birçok çatışmalar sonradan arazinin bulundurmaktan İspanyollar ile patlak verdi ve 1801'e kadar sona ermedi . São Pedro Rio Grande do Sul do 19 Eylül 1807'de kaptanlığı oluşturulmuş.

1816'da Portekizliler, bir Brezilya eyaleti olan Cisplatinum Eyaleti olan Doğu Şeridi'ni (Uruguay'ın eski adı) ele geçirerek bölgedeki varlıklarını genişletti . Ancak 1825'te Juan Antonio Lavalleja Uruguay'ın bağımsızlığını ilan etti; Savaş , 1828'de Brezilya İmparatorluğu tarafından tanınmasına kadar devam etti .

28 Şubat 1821 Brezilya'da cumhuriyetin ilanından sonra Rio Grande do Sul eyaleti kuruldu.

20.  yüzyıl'da Rio Grande do Sul'daçeşitli federalist isyanlara sahne oldu Farrapos (1835-1845).

1893 Devrimi sırasında, gaucho isyancıları Curitiba'yı işgal eden Santa Catarina ve Paraná eyaletlerini işgal etti , ancak nihayetinde savaş mühimmatı elde edemedikleri için devrildiler. Ardından 1923'te Devlet Başkanı Borges de Medeiros'un destekçileri ile Assis Brasil'e bağlı muhalefet arasında yeniden bir iç savaş patlak verdi.

1930 yılında Rio Grande başkanı Sul, do Getúlio Vargas , karşı başkanlık seçimlerinde başarısız çalıştırdıktan sonra Sao Paulo'nun adayı , Júlio Prestes federal hükümete karşı isyan başlatır ve onu devirmek başardı.. Bu, 1937'de Vargas diktatörlüğüne ve Brezilya'da Estado Novo  olarak bilinen döneme yol açtı .

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rio Grande Do Sul'da üzüm bağı

Rio Grande do Sul, São Paulo , Rio de Janeiro ve Minas Gerais eyaletlerinden sonra ülkenin en büyük dördüncü GSYİH'sine sahip . Beşinci en kalabalık ve beşinci İnsani Gelişme Endeksi'ne (İGE) sahip ülkedir.

Rio Grande do Sul'un ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Birkaç yıldır tarım önemli değişiklikler geçirdi: sulu ve mekanize pirinç ekimi, dönüşümlü çay ve soya fasulyesi ekimi. Hayvancılık bölgelerinin bakımı zordur (kırsal göç)  .

Sanayi (deri ve ayakkabı, tarım-gıda, tekstil, ahşap, metalurji ve kimyasallar) ve hizmetler (turizm, ticaret, ulaşım, inşaat, sağlık  vb. ) hızla gelişmektedir.

Rio Grande do Sul'da tütün dükkanı

Tarımda devlet, yulaf , arpa , portakal , şeftali , incir , mandalina , hurma ve çilek üretiminin yanı sıra soya fasulyesi , mısır , buğday , pirinç , tütün , üzüm , elma , manyok ve yerba matesi üretiminde de öne çıkıyor. .

2020'de güney bölgesi, ulusal toplam tahıl , sebze ve yağlı tohumların %32'sini üretti . 77,2 milyon ton vardı, ikincisi sadece Ortabatıya kaybederek Brezilya'daydı. Rio Grande do Sul (% 14.3) idi yapmak 3 inci ülkede yapımcı.

Rio Grande do Sul, Brezilya üretiminin %70.5'i, 2020'de yaklaşık 7,3 milyon ton ile ülkedeki en büyük pirinç üreticisidir  ,  . Aynı zamanda Brezilya'daki en büyük tütün üreticisi ve dünyanın en büyük ihracatçısıdır. Brezilya dünyanın ikinci büyük üreticisi ve 1990'lardan beri tütün ihracatında lider, Brezilyalı üretiminin% 98 güney bölgesinde yürütülmektedir  ,  . Devlet, ulusal üzüm üretiminin %90'ından sorumludur ve başta Caxias do Sul bölgesinde olmak üzere ülkede üretilen şarabın %90'ını, köpüklü şarabın %85'ini ve üzüm suyunun %90'ını üretir.ve çevresi: 2018 yılında 664.2 bin ton üzüm  ,  ,  .

Rio Grande do Sul'da soya fasulyesi ekimi

Gelen soya fasulyesi , Rio Grande do Sul olduğunu do 3 inci ulusal üretimin yaklaşık 16% ile ülkedeki yapımcı. 19.3 milyon ton üretti (Brezilya dünyanın en büyük soya fasulyesi üreticisidir)  ,  . 2017 yılında da 3. oldu mısır üretiminde (Brezilya dünyanın en büyük ikinci mısır üreticisi)  ,  ,  .

Rio Grande do Sul aynı zamanda 2019  ,  ,  2,3 milyon tonla en büyük ulusal buğday üreticisidir . Güney bölgesi aynı zamanda Brezilya'daki en büyük yulaf üreticisidir . 2019 yılında milli üretim 800 bin tona yakındı, neredeyse tamamı Güney'de (Paraná ve Rio Grande do Sul) gerçekleştirildi  ,  .

Ülkenin üç güney eyaleti, ulusal elma üretiminin %95'inden sorumlu ve Rio Grande do Sul ile çelişen Santa Catarina, üretim listesinin başında yer alıyor. Rio Grande do Sul, Brezilya elmalarının %45'ini hasat ediyor ve ülkenin en büyük elma ihracatçısı. Vacaria'nın komşu bölgesi öne çıkıyor: devlet üretiminin %88'ini ve ulusal üretimin %37'sini yoğunlaştırıyor  ,  .

Üretiminde manyok , Brezilya devlet oldu 2018 yılında 17.600.000 ton olmak üzere toplam üretilen 4 th yaklaşık bir milyon ton ülkede yapımcı.

Portakal , Rio Grande do Sul 'da 5.367 000 ton ile en büyük 5. üreten devlet oldu..

Rio Grande do Sul, 2018'de Brezilya'da hasat edilen hacmin yarısı ile Brezilya'daki en büyük şeftali üreticisidir. Aynı zamanda 2018 verilerine göre ülkedeki en büyük incir üreticisidir.2018'de Rio Grande do Sul 3 .mandalina üreticisi oldu . Rio Grande do Sul, ikinci ulusal üretici olan Brezilya'nın hurma üretiminin % 19'undan da sorumludur . 2019 yılında Brezilya'da toplam 4.000  hektar civarında çilek üretim alanı vardı . Rio Grande do Sul 3. .yapımcıydı  ,  , ,  ,  .

2019'da Brezilya yaklaşık 900.000 ton yerba mate üretti. Paraná, ekim alanlarında (ve sektörün en sanayileşmiş olduğu yerlerde) hacim olarak ilk üretici ve Rio Grande do Sul'dur. 2017 verilerine göre Paraná ekstraksiyon yöntemiyle 301 bin ton yerba mate hasadı yaparken, Rio Grande do Sul 17 bin ton hasat etti. Öte yandan, gaucho'lar 302.000 ton ekili ot hasat ederken, Paraná bu yöntemi kullanarak 237.000 ton hasat etti. Yerba mate'nin üretken potansiyeli, hasatın büyük bir kısmı çıkarma sistemi tarafından gerçekleştirilen ve düşük üretkenlik seviyeleri ile Brezilya'da hala çok az keşfedilmiştir. Bununla birlikte, birçok yeni üretici, teknik yönetim keskinliği ve küreselleşmiş pazar görüşü ile daha profesyonel ve verimli üretim sistemlerini benimsiyor.

Rio Grande do Sul'daki sığırlar

2018 yılında hayvancılık sığır devlet 12500000 baş oldu 7 inci ülkede yer, Brezilya sığır populasyonunun% 6.5  .

2019 yılında Rio Grande do Sul, toplam 4,5 milyar litre süt üreterek, ülke toplamının %13,0'ı ile ülkenin üçüncü büyük üreticisi haline geldi.

koyun , 2017 yılında Güney Bölgesi'nde 2. oldu(4200000 koyunile ülkenin en büyük üreticis ) . Rio Grande do Sul, ülkenin yün üretiminin %94'üne sahiptir .

domuz , 3 güney eyaletleri ülkenin en büyük üreticileridir. Brezilya 2017 Rio Grande 41100000 domuz vardı ( % 14.6) 'dir .Brezilya eyaletlerinde 3. sıradadır.

Ametista do Sul'daki ametist madeni

2018 yılında Brezilya kümes hayvanı sürüsü yaklaşık 1,5 milyar baş idi. 2017'de Brezilya'da kümes hayvanı üreten başlıca eyaletler Paraná (%25,3), São Paulo (%14,0) ve Rio Grande do Sul (%11,0) idi. Tavuklar açısından, 2017 yılında ülkede 242,8 milyon baş vardı. En büyük üretici olan eyaletler arasında São Paulo %21,9 ile lider olurken, onu Paraná (%10,1) ve Rio Grande do Sul (%8,8) izledi. [80] Tavuk yumurtası üretiminde devlet, ulusal üretimin %8'i ile Brezilya'da beşinci sırada yer almaktadır. 2018 yılında 354 milyon düzine vardı  ,  .

Güney bölgesi, 2017 yılında ülkenin ana bal üreticisi oldu ve ulusal toplamın %39,7'sini oluşturdu. Rio Grande do Sul, %15,2 ile  ülkenin en büyük üreticisi oldu .

Madencilik söz konusu olduğunda, devlet önemli bir değerli taş üreticisidir. Brezilya dünyanın en büyük ametist ve akik üreticisidir ve Rio Grande do Sul ülkenin en büyük üreticisidir. Akik, 1830'dan beri yerel olarak çıkarılmaktadır. Brezilya'daki en büyük ametist üreticisi, Ametista do Sul kasabasıdır . Bu taş, Brezilya'da değerini büyük ölçüde azaltan büyük yatakların keşfine kadar dünyada çok nadir ve pahalıydı.  ,  ,  ,  ,  durumlarında da jasper ve opal vardır . Mato Leitão'da Beira Rio ayakkabıları Arroio do Meio'daki Neugebauer Genel Merkezi

Endüstri ile ilgili olarak, Rio Grande do Sul, 2017'de 82,1 milyar reali veya ulusal endüstrinin %6,9'u olan bir endüstriyel GSYİH'ye sahipti. Sektörde 762.045 işçi istihdam etmektedir. Ana sanayi sektörleri şunlardır: inşaat (%18,2), gıda (%15,4), elektrik ve su gibi endüstriyel tesisler (%9,8), kimyasallar (%6,8) ve makine ve teçhizat (%6,6). Bunlar 5 sektörlerinin devletin sanayinin% 56.8 hesaba  .

Otomotiv sektöründe devletin GM fabrikası var.

Mato Leitão'da Beira Rio ayakkabıları

Deri ayakkabı sektörü (ayakkabı endüstrisi) özellikle Novo Hamburgo, Sapiranga ve Campo Bom'da ve Vale dos Sinos'un neredeyse tüm diğer belediyelerinde öne çıkıyor. 2019'da Brezilya 972 milyon çift üretti. İhracat %10 civarındaydı ve yaklaşık 125 milyon çifte ulaştı. Brezilya ise 4 . sırada (10 milyardan fazla çift üretir) Çin, Hindistan ve Vietnam arkasında dünya üreticileri arasındaki pozisyon, ve içinde 11. en büyük ihracatçılar arasında yer almaktadır. Brezilya'nın en büyük üretim merkezi burada bulunuyor. Ürünü en çok ihraç eden Brezilya devleti Rio Grande do Sul'dur: 2019 yılında 448,35 milyon ABD doları ihracat yapmıştır. Ürünün çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve Fransa'ya yöneliktir. İç tüketim, üretimin büyük bir bölümünü emiyor. Devlet sektördeki en önemli fabrikalardan bazılarını Brezilya'da oluşturmuş veya oluşturmuştur  ,  .

Gıda sektöründe 2019 yılında Brezilya, 34,1 milyar dolarlık ihracat değeriyle dünyanın en büyük ikinci işlenmiş gıda ihracatçısı oldu. Brezilya yiyecek ve içecek endüstrisinin 2019 cirosu 699,9 milyar real veya ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %9,7'siydi. 2015 yılında, Brezilya'daki endüstriyel yiyecek ve içecek endüstrisi, büyük çoğunluğu küçük olan 34.800 işletmeden (fırınlar hariç) oluşuyordu. Bu şirketler 1.600.000'den fazla işçi çalıştırarak yiyecek ve içecek endüstrisini imalat endüstrisindeki en büyük işveren haline getirdi. Brezilya'da, endüstrinin toplam cirosunun önemli bir bölümünü toplayan yaklaşık 570 büyük şirket var. Rio Grande do Sul, Neugebauer çikolata fabrikası gibi ulusal öneme sahip gıda şirketleri yarattı; Ülkenin en büyük üzüm bağlarından ikisi olan Vinícola Aurora ve Vinícola Salton ve Açúcar União markasının (ülkenin en ünlü şeker markası) sahibi Camil Alimentos, Arroz Carretero (Brezilya'nın en ünlü pirinç markalarından biri) , diğerleri arasında. ,  ,

Arroio do Meio'daki Neugebauer Genel Merkezi

Mekanik ve metalurji endüstrisi de , sektörde büyük şirketlere sahip olan ve metropollere ait olan Gravataí , Sapucaia do Sul , Esteio ve Sapiranga'ya ek olarak özellikle Porto Alegre , Novo Hamburgo , São Leopoldo ve Canoas'ta da önemli bir ifade buluyor. Porto Alegre bölgesi. Bu merkezlere, Charqueadas çelik fabrikalarına ev sahipliği yapan São Jerônimo katılıyor. Aços Finos Piratini çelik tesisi , Gerdau'nun sahibi olduğu Charqueadas'ta bulunuyor . Öncelikle otomotiv endüstrisine hizmet etmek için tasarlanmıştır.

Metalurji alanında devlet, ülkenin en ünlü şirketlerinden biri olan , aslen Rio Grande do Sul'dan gelen Tramontina'ya ve 8500'den fazla çalışanı ve 10 üretim birimine sahip ünlü bıçak, soba, kürek ve çeşitli mutfak eşyaları üreticisine sahiptir. Eyaletteki diğer ünlü şirketler, 2015 yılında 2.782 milyar R $ piyasa değerine sahip otobüs kasaları üreticisi Marcopolo ve araç, otomobil parçası üreticilerini bir araya getiren ulaşım çözümlerinde uzmanlaşmış 9 şirketten oluşan bir grup olan Randon'dur. ve yol ekipmanı - yaklaşık 11.000 kişiyi istihdam ediyor ve 2017'de 4.2 milyar reallik brüt ciro kaydetti.

Diğer bir sanayi bölgesi, Caxias do Sul , Garibaldi , Bento Gonçalves , Flores da Cunha , Farroupilha ve Santa Cruz do Sul belediyelerinin entegre olduğu eski kolonizasyon bölgesidir . İmalat faaliyeti, şarap üretimi ve deri , domuz yağı , mısır , buğday ve tütün gibi tarımsal-pastoral ürünlerin işlenmesi ile belirlenir .

Eyaletin geri kalanında, hepsi tarımsal-pastoral hammaddelerin işlenmesiyle ilgili birkaç dağınık sanayi merkezi var. Bu grupta Erechim , Passo Fundo , Santa Maria , Santana do Livramento , Rosário do Sul , Pelotas , Rio Grande ve Bagé öne çıkıyor.

Valiler[değiştir | kaynağı değiştir]

dönem kimlik etiket
1983 1987 Jair Soares PMDB
1987 1990 Pedre Simon PMDB
1990 1991 Sinval Guazzeli PMDB
1991 1994 Alceu Collares PDT
1995 1998 Antonio Britto PMDB
1999 2002 Olivia Dutra PT
2003 2006 Germano Rigotto PMDB
2007 2010 Yeda Crusius PSDB
2011 2014 Tarso Genro PT
2015 2018 Jose Ivo Sartori PMDB
2019 devam etmekte Eduardo Leite PSDB

 Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. (Pt) "    "  [ arşiv ] , censo2010.ibge.gov.br adresinde ( 30 Temmuz 2019'da erişildi ) .
  2. Descubra quais são os 15 Estados mais ricos do Brasil  [ arşiv ]
  3. 'The Economist' karşılaştırmalı ekonomi de Estados do Brasil karşılaştırmaları [ arşiv ]
  4. Dados dos estados e cidades do Brasil  [ arşiv ]
  5. População dos estados do Brasil  [ arşiv ]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Rio Grande do Sul ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]