Acre (eyalet)

Koordinatlar: 9°K 70°B / 9°K 70°B / 9; -70
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Acre
Brezilya (kırmızı) Acre eyaletinin haritası.
Acre bayrağı
Bayrak
Acre arması
Arma
Brezilya (kırmızı) Acre eyaletinin haritası.
Brezilya (kırmızı) Acre eyaletinin haritası.
Ülke Brezilya Brezilya
Eyalet Rio Branco
Nüfus
 • Toplam 829,619
Acre

Acre, Brezilya'nın batı kesiminde eyalet. And dağlarının eteğinde yer alan Acre, batıda ve güneyde Peru'yla, doğuda Bolivya'yla sınırlıdır. Yüzölçümü 152.590 km2. Nüfusu 758.786 (2012), merkezi Rio Branco'dur. Yağmur ormanları bölgesinde bulunan eyalet, önemli kauçuk, kahve, pirinç ve şekerkamışı yetiştiriciliği alanıdır.

1837'te Brezilya tarafından Bolivya'ya bırakılan Acre'ye, 19. yüzyılda Brezilyalı kauçuk yetiştiricileri yerleştiler ve 1899'da bağımsızlık ilan ettiler. 1903'te yeniden Brezilya topraklarına katılan Acre, 1962'de bir eyalete dönüştürüldü.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Río Acre nehrinin adı 1904'te bölgeye ve 1962'de eyalete; bir tupi kelimesinden , a'kir ü "yeşil nehir" den veya a'kirden , ker , "uyumak" , "dinlenmek" kelimesinden gelebilir  ; ama neredeyse kesin olarak, bölgedeki kaşiflerin Umákürü veya Uakiry'ye Ipurinã lehçesinden bir kelime vermek için kullandıkları kelime olan Aquiri'nin bir çarpıtması sonucu oluşmuştur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Acre, Brezilya'ya dahil edilecek bölgenin son önemli kısmıydı. İlk sakinleri Kulina-pano ve Kaxinawá Kızılderili halklarıydı . Madrid Antlaşması da dahil olmak üzere sömürge antlaşmaları ile13 Ocak 1750Acre Bolivya'nın bir parçasıydı ve küçük bir kısmı Peru tarafından talep edildi . Eski Bolivya haritalarında Acre, “Tierras no descubiertas” olarak anılırdı: keşfedilmemiş topraklar. In 1867 , Ayacucho'daki Antlaşması Brezilya ve arasındaki sınır sabit Bolivya nehirler üzerinde Benî ve Mamoré .

In 1877 , büyük bir kuraklık Brezilyalı kuzeydoğu çekti popülasyonların bir harekete neden olmuş lastik geçerli Acre. Bolivya, ana ekonomik faaliyeti madencilik (altın ve gümüş) olduğu ve Bolivyalı göçmenlerin kauçuk sömürüsü için kendi topraklarına yerleştiği için burayı işgal etmemişti .

Bu çıkar çatışmaları, bu bölgenin Brezilya tarafından ilhak edilmesiyle sona erecek olan Acre Savaşı'nı kışkırtacaktır .

Acre'nin ilk cumhuriyetinin mührü (1899).

Luiz Galvez Rodrigues de Aria , amacı bu Bolivya topraklarının kontrolünü ele geçirmek olan 1899 - 1900'de bir sefere öncülük etti . Kendini Akka Cumhuriyeti'nin başkanı ilan etti.14 Temmuz 1899, ancak bu ayrılma ancak sona erene kadar sürdü. Mart 1900. Akka cumhuriyeti kurmak için ikinci bir girişim, Kasım ayında sadece birkaç hafta sürdü.Aralık 1900.

1899'da Bolivya , bölgeyi yeniden fethetmek için mali etkileri olan bir idari koltuk kurdu: Puerto Alonso (bugün Brezilya'da Porto Acre ). Bu önlemin zararsızlığını göz önünde bulunduran Bolivya , 1901'de bir Amerikan grubunun, Bolivya Ticaret Şirketi'nin veya Bolivya Sendikası'nın elindeki toprakları geri almadan önce geliştirmesi için verdi. Oraya yerleştirilen Brezilyalılar silahla direniyor. 1902'de , Jose Plácido de Castro, Devlet tarafından desteklenen Amazonas , ele geçirilen bir asker kurdu Xapuri ve bölgenin bağımsızlığını ilan etti.

17 Kasım 1903, savaş, Brezilya ve Bolivya arasında , Rio Branco'nun gelecekteki baronu José Maria da Silva Paranhos Júnior tarafından müzakere edilen Petrópolis Antlaşması'nın imzalanmasıyla sona erer . Brezilya bölgeyi 2 milyon sterline satın alıyor, Bolivya Sendikası'na tazminat ödüyor ve Bolivya'nın Atlantik'e erişimini sağlamak için bir Madeira-Mamoré demiryolu hattı inşa etmeyi taahhüt ediyor . Sekiz yıl içinde, federal hükümet yatırımını kauçuktan alınan vergilerle telafi etti.

25 Şubat 1904, Acre Federal Bölge olur (doğrudan merkezi güç tarafından yönetilen bölge)  .

Kauçuğun azalmasıyla, tomruk ana faaliyet haline geldi. Ekonomik aktivite sadece 1940 ile 1950 arasında geri döndü.

Bölge 1962'de devlet oldu . Yoksul ve izole olan Acre, uzun süre marjinal bir araziydi ve birden fazla kaçakçılığa yol açtı.

Acre, 1990 ve 2010 yılları arasında Brezilya solunun kalesiydi. İşçi Partisi (PT) iktidar manivelalarının çoğunu orada tuttu: vali, milletvekilleri ve senatörler, belediye başkanları, yerel meclisler. Amazon yağmur ormanlarının korunması bu dönemde bir öncelik haline getirildi: yetkililer turizme ve lateks veya fındık gibi sürdürülebilir endüstrilere yatırım yapıyor ve ormansızlaşma 1998 ile 2007 arasında %65 oranında düşüyor. Luiz Inacio Lula da Silva'nın seçilmesinden sonra Federal Devlet cumhurbaşkanlığı döneminde (2002), yaşam standardını önemli ölçüde iyileştirdi: 2000'lerde Devletin GSYİH'si üç katına çıktı, yaşam beklentisi 66'dan 71 yıla yükseldi. Devlet, ancak, için ezici oy geç 2010'lu yıllarda ve Jair Bolsonaro 2018 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde radikal sağ kalesi dönüştürür .

Valiler[değiştir | kaynağı değiştir]

dönem kimlik etiket
1991 1992 Edmundo Pinto PDS
1992 1994 Romilda Magalhaes da Silva PSC
1995 1998 Orleir Messias Cameli PPB
1999 2006 Jorge Viana PT
2007 2010 Binho Marques PT
2011 2018 Tiao Viana PT
2019 Devam etmekte Gladson Cameli P

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lateks fiyatlarındaki çöküşten önce , Acre büyük bir üreticiydi. Chico Mendes'in seringueiros'un (lateks toplayan işçiler) ilk birliğini yarattığı bilinmektedir . Toprak sahibi çobanlar tarafından öldürüldü. Sınırlı temizleme için yetkilendirilmiş rezervlerin küçük bir bölümünde yerel nüfusun kereste dışı ürünler ve mahsuller veya çiftlik hayvanları üzerinde yaşamaya devam edebileceği birkaç orman rezervinin yaratılmasına yardımcı oldu.

Acre'nin Brezilya'nın GSYİH'sine katılımı şu anda mütevazı (%0,2).

Başlıca ekonomik faaliyetler şunlardır:

 • Tarım ve Hayvancılık ; Devletin GSYİH'sinin %5'i
 • endüstri: 20%
 • hizmetler: %75

Etnik Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus sayımı sırasında , görüşülen kişi ait olduğu etnik grubu kendisi tanımlar.

2006 yılında, Acre nüfusu şu kişilerden oluşuyordu:

 • %28,2 melez
 • %3.0 siyahlar,
 • %1.3 sarısı,
 • %65.2 beyaz,
 • %1.4 yerli ve
 • beyan edilmemiş üyeliğin %0,9'u.

(etnik grupların adlarının Brezilyalı yetkililerin kendileri tarafından verildiğine dikkat edin). Portekizce tüm nüfus tarafından konuşuluyorsa, eyaletin Peru ve Bolivya ile sınırı olduğu için, sakinlerin yaklaşık% 40'ı İspanyolca'yı iyi biliyor.

Dinler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dini düzeyde, devletin nüfusu şu şekildedir:

Okuryazarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca beş yaş üstü nüfus (481.081 kişi) dikkate alındığında, okuryazar bireylerin etnik köken veya renge göre yüzdesi:

Aşağıdakiler dahil toplam okuryazar nüfusun %99,3'ü:

 • beyazların %85'i
 • siyahların %99'u
 • %99,5 sarısı
 • melezlerin %98'i
 • yerlilerin %79'u
 • Etnik kökenlerini tanımlamayanların %99'u.

Portekizce'nin yanı sıra, nüfusun %35'i İspanyolca konuşuyor veya anlıyor.

Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Acre, korumacılar ve sınırsız sömürüyü savunan toprak sahipleri arasındaki çatışmaların sahnesidir. Korumacı ve sendikal öldürülmesi Chico Mendes 22 Aralık arasında 1988 ulusal bir etkisi oldu. Syringeiros ait Xapuri , Chico Mendes arazi Florestal Yönetim Kurulu (PSC) tanınması orman onların sömürü kalitesi için 2002 yılında aldı. Ancak bazı bölgelerde ormansızlaşma %60'a ulaşıyor.

Eyalet başkenti Rio Branco'dur .

Eyaletin başlıca şehirleri Cruzeiro do Sul , Feijó , Sena Madureira , Tarauacá ve Senador Guiomard'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. [1]
 2. [2]
 3. [3]
 4. [4]
 5. [5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]