São Luís

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sao Luís
O Município de São Luís
Sao Luís Belediyesi
Sao Luís'den görüntüler montajı
Sao Luís bayrağı
Bayrak
Sao Luís arması
Arma
Sao Luis'in Maranhoa eyaletinde konumu
Sao Luis'in Maranhoa eyaletinde konumu
Sao Luís'nın Brezilya'da bulunduğu yer
Sao Luís
Sao Luís
Ülke Brezilya Brezilya
Bölge Kuzeydoğu Brezilya
Eyalet Bandeira do Maranhão.svg Maranhoa
Kurulma 8 Eylul 1612
İdare
 • Belediye Başkanı Edivaldo Holanda Júnior (TPC)
Yüzölçümü
 • Toplam 827,141 km² (319.360 mil²)
Rakım 4 m (13 ft)
Nüfus
 (2010)[1]
 • Toplam 1.014.837
 • Metropol
1.227.659
Zaman dilimi UTC-03.00 (UTC-03.00)
Posta kodu
65000-000
Alan kodu (+55) 98
Saoluizbrasil.jpg
Koloniyal Portekiz mimarisi stilinde eski tarihi binalar
Resmî adı São Luís Şehrinin Tarihi Merkezi
Historic Centre of São Luís
Ülke  Brezilya
Tür Kültürel
Kriter iii, iv, v
Referans 821
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Tescil bilgisi
Tescil 1997 (21. Oturum)

São Luís (Portekizce telaffuz: [sɐ̃w luˈis], Saint Louis) Brezilya'nın "Kuzeydoğu" bölgesindeki Maranhão eyaletinin başkenti ve en büyük şehri.

Şehir "Pindere", "Mearim", "İtapecuru" adli nehirlerin halicinde "São Marcos Körfezi (Baía de São Marcos)"'nde bulunan "São Luís Adası (İlha de São Luís)" üzzerinde kurulmuştur. Şehrin nüfusu (2010 İGBE tahminine göre) 1,014,837 kişidir. Varoşları ile birlikte Metropoliten şehir nüfusu (2008 tahminlerine göre) 1.227.659 kişiye ulaşmaktadır. Bu metropoliten şehir Brezilya'nın nüfus bakımından 16. en büyük şehridir.

Şehir bir ada üzerine kurulmuş olan 3 Brezilya eyalet başkentlerinden biridir (diğerleri Vitória ve Florianópolis'dir. Şehrin iki önemli deniz limanı bulunmaktadır ( Madeira Port ve İtaqui Port). Şehrin önemli sanayi, "Alumar" ve VALE adlı şirketler tarafından işletilen matalurji sanayiidir. Şehir deniz limanlarından gayet büyük miktarlarda (on)-Amazon bölgesinde çıkartılan demir cehveri ihraç edilmektedir. Sao Luis şehrinde en önemli eğitim kurumu Maranhǎo Federal Üniversitesi olup bu şehirde mevcut olan 7 yüksek öğretim kurumumun başta gelenidir.

São Luís Brezilya eayalet başkentleri arasından Portekizliler tarafından kurulmamış olan tek başkenttir. 8 Eylül 1612'de Latin Amerika'da Fransız kolonisi "La Ravardıère" valisi olan Français Daniel de la Touche tarafından Fransa Kralı genç XIII. Louis ve atası olan IX. Louis'in adını şereflendirmek için "Saint-Louis de Maragnan" adı verilen bir kale olarak kurulmuştur. Bu kale 1615'te Portekiz kolonisi Maranhão'nun valisi olan "Jerônimo de Albuquerque" tarafından Portekiz adına fethedilmiş ve "São Luís" olarak yeniden isimlendirilmiştir. Bu kale ve yerleşke 1641'de Hollanda'lıların eline geçmiş ve 1645'e kadar onların işgali altında kalmıştır. Fakat Fransızlar ve Hollanda'lılar bu şehrin mimarisine his katkıda bulunmamışlardır. Ancak Portekizliler idaresi altında bu şehir geliştirlmiş ve tarihi merkezi tipik bir koloniyal Portekiz şehri mimarisine uyan yerleşke haline gelmiştir. Bu şehir özellikle yakınlarında bulunan kırsal tarım ile ve yetiştirilen ve ihraç edilen pamuk ile gelişmiştir. Pamuk ihracat pazarları 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında bir buhran içinde kaldığı için şehrin gelişmesi durmuştur.

Bu nedenle eski merkez geliştirilmemiş ve tarihi şehir merkezi günümüze kadar gelmiştir. Bu şehir merkezinde bulunan eski duvar karoları nedeniyle bu merkeze "Duvar Karoları Şehri" lakabı da verilmiştir. Günümüzde bu merkezi korumak için 1997'de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.[2]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]