Belém

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 1°27′S, 48°30′W

Belém
—  Belediye  —
Município de Belém
Belém Belediyesi
Bulunduğu Ülke Brezilya
Belém'den görüntüler montajı
Belém'den görüntüler montajı
Belém
Bayrak
Município de BelémBelém Belediyesi
Arma
Slogan: Os Estados do Norte estão conosco e nos seguem (Kuzey Eyalatler Bizim İçindir. Bizi İzleyin)
Belem'in Para eyaletindeki konumu
Belem'in Para eyaletindeki konumu
Belém'nın Brezilya'da bulunduğu yer
Belém
Belém

Belem'in Para eyaletindeki konumu

Koordinatlar: 1°27′G 48°30′B / 1.45°G 48.5°B / -1.45; -48.5
Ülke Brezilya Brezilya
Bölge Kuzey Brezilya
Eyalet Bandeira do Pará.svg Pará
Kuruluş 12 Ocak 1616
Yönetim
 - Belediye Başkanı Zenaldo Coutinho (PSDN Brezilya Sosyal Demokrasi Partisi)
Yüzölçümü
 - Kent 1.059,40 km2 (409 mi2)
Rakım 10 m (33 ft)
Nüfus (2010)
 - Kent 1.437.600
 - Yoğunluk 1.322/km² (3.424/sq mi)
 - Metropol 2.249.405
  Nŭfus Sayımı
Zaman dilimi UDT-3 (-3)
 - Yaz (YSU) UDT-2 (-2)
Posta_Kodu_ 66000-000
Alan kodu (+55) 91
İnternet sitesi: www.belem.pa.gov.br/


Belém, Brezilya'nın kuzeyinde, Pará eyaletinin merkezi ve en büyük kenti. Sahip olduğu işlek limanı, havalimanı ve karayollarıyla Amazon Bölgesi'nin "giriş kapısı" olarak kabul edilir. Avrupalılar tarafından Amazon Bölgesi'nde kurulmuş ilk şehirdir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1616'da bugünkü Brezilya'nın kuzeyinde, Fransızlara karşı Portekiz üstünlüğünü pekiştiren Feliz Lusitânia Kalesi kuruldu. Sonradan Nossa Senhora de Belém de Grão Pará (Büyük Pará Nehrinin Beytüllahimli Meryem Anası) ve Santa Maria de Belém (Beytüllahimli Kutsal Meryem) adlarını alan yerleşim, 1655'te kent statüsünü kazandı; 1772'de de Pará eyaletinin Maranhão eyaletinden ayrılmasıyla, bu yeni eyaletin yönetim merkezi oldu. 19. yüzyılın başlarında kentte siyasal çalkantılar baş gösterdi. Ayaklanmalar ve kanlı çatışmalar birçok can kaybından sonra ancak 1836'da durdurulabildi.

17. yüzyılın sonuna değin bir şeker ticaret merkezi olan Belém, bu tarihten sonra ekonomik açıdan çeşitli iniş ve çıkışlar gösterdi. Şeker üretiminin düşmesiyle gelişen sığır besiciliği, 18. yüzyılda yerini daha kazançlı hale gelen pirinç, pamuk ve kahve ekiciliğine bıraktı. Bu ürünlerin daha kolay yetiştirildiği Güney Brezilya yerleşime açılınca, Belém yeniden düşüş içine girdi. Sonraki yıllarda Amazon kauçuk sanayisinin ihraç merkezi oldu. 1866'da Amazon, Tocantins ve Tapajós nehirlerinde ulaşım yapılmaya başlamasıyla daha da önem kazandı. Bu parlak dönem de 1910-12 arasındaki fiyat patlamasının ardından kapandı.[2] Ama Belém, Kuzey Brezilya'nın ana ticaret merkezi ve Amazon Vadisinin antreposu olarak önemini korudu.

Doğal Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Guajará Körfezinde, Amazon Nehri'nin alt kollarından biri olan Guamá Nehrinin ağzında yer alır. Pará Nehrinin Atlas Okyanusuna döküldüğü noktadan 130 km içeridedir. 27 °C yıllık sıcaklık ve 2.175 mm yıllık yağış ortalamasıyla Ekvator iklimi özellikleri gösterir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde de, derin suları sayesinde Amazon Bölgesi'nin başlıca limanıdır. Belém limanından ihraç edilen başlıca ürünler kuruyemiş (özellikle brezilya cevizi), karabiber, manyok, jüt, ağaç kaplama ve alüminyumdur. 1930'larda buraya gelen Japon göçmenler, başta Belém'in güneyindeki Tomé-Açu'da ve Santarém yakınlarında olmak üzere, jüt ve karabiber üretiminin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Dünyanın en büyük akarsu adası olan, Pará Nehri'nin karşı yakasındaki Marajó Adasında bazı sığır otlakları vardır.

Önemli Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belém, ağaçlı caddeleri, sayısız ilginç yapıları, çeşitli alan ve parklarıyla modern bir görünümdedir. Kuzeyin en önemli eğitim ve kültür merkezi, ayrıca bir piskoposluk merkezidir. 1917'de kurulan katedrali Brezilya'nın en büyük katedralleri arasında yer alır. En eski kilisesi Santo Alexandre 1616'da inşa edilmiştir. Öteki önemli kurumlar arasında Paraense Emílio Goeldi Müzesi, klasikçi üslupta bir tiyatro olan Teatro da Paz ile kütüphane ve arşiv sayılabilir. Kentte Pará Federal Üniversitesi (1957) dışında bir öğretmen okulu, tarım enstitüsü ve tropik hastalıklar araştırma enstitüsü vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Amazon Nehri gemilerinin başlıca limanı olan Belém, açık deniz ve kıyı taşımacılığı yapan gemilerle güneydeki iç sularda çalışan gemilere de hizmet verir. Piauí ve Goiás eyaletlerinde karayollarla, 230 km kuzeydoğusundaki Bragança'ya da demiryoluyla bağlanır. Kuzey Brezilya'nın en büyüklerinden biri olan Val de Cães Uluslararası Havalimanı da buradadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya Coğrafya ve İstatistikler enstitüsü (IBGE) verilerine göre (2010 Nüfus Sayımı itibariyle) belediye sınırları içnde 1,392,031 kişi nüfus ve nüfus yoğunluğu 1,322 kişi/km2 olup varoşları ile birlikte Belem Metropoliten Bölgesi nüfusu 2,249,405 kişidir.

Belem Nüfusunun Gelişmesi (Kaynak:IBGE) :

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Belem merkezi güneydoğudan Guama Nehri üzerinden

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]