Sorocaba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sorocaba
Município de Sorocaba
Sorocaba Belediyesi
Sorocaba merkezi görüntüsü
Sorocaba bayrağı
Bayrak
Sorocaba arması
Arma
Takma adlar:
Manchester Paulista
Slogan:
"Hür Ana Vatan İçin Savaştım (Pro Una Libera Patria Pugnavi)"
Sorocaba'nın Sao Paulo eyaletinde konumu
Sorocaba'nın Sao Paulo eyaletinde konumu
Brezilya üzerinde Sorocaba
Sorocaba
Sorocaba
ÜlkeBrezilya Brezilya
BölgeGüneydoğu Brezilya
Eyalet São Paulo
Meso-bölgeMacro Metropolitana Paulista
Mikro-bölgeSorocabo Mikro-bölgesi
Kurulma15 Ağustos 1654
İdare
 • Belediye BaşkanıRodrigo Maganhato (Republicanos (Brezilya Cumhuriyetçi Partisi))
Yüzölçümü
 • Toplam456 km²
Rakım601 m
Nüfus
 (2013)[1]
 • Toplam629 231
 • Yoğunluk1401.02/km²
Zaman dilimiUTC-03.00 (BSZ)
 • Yaz (YSU)UTC-02.00 (BYSZ)
Alan kodu(+55) 15

Sorocaba, Brezilya'nin "Güneydoğu Bölgesi"'nde São Paulo eyaletinde "Sao Paolo Metropoliten (Metropolitano Paulista) Meso-Bolgesi"'nde bulunup "Sorocaba Mikro-Bolgesi"nin merkezi olan bir kenttir.

Sorocabo kenti Sao Paulo metropoliten meso-bölgesinde bulunan (Campinas , São José dos Campos ve Ribeirão Preto kentlerinden sonra) dördüncü sırada kalabalık olan kenttir. Bu kent (IBGE 2013 nüfus tahminine göre) 629 231 kişi nüfusla Sao Paulo'nun en kalabalık güney yönünde bulunmaktadır. Bu nedenle yorl olarak önemli bir yerleşkedir ve bu gerçeğe bağlı olarak bu kent merkez olarak "Sorocaba Mikro-Bölgesi" yerel idaresi kurulmuş ve 15 belediye bu yerel idareye bağlanmıştır. "Sorocaba Mikro-Bölgesi" nüfusu (yine IBGE 2013 nüfus tahminine göre) 1,324,176 kişidir; yüzölçümü 456.0 km² olup bunun 371.3 km² alanı şehirleşmiş bölge olup kalan kimsi kırsal bölgedir. Sorocaba yaklaşık 31.5 milyon kişinin içinde yaşadığı Rio-Sao Paulo megapolis şehirleşmiş bölgesinin bir parçasıdır. Bu megapolis Tokyo'dan sonra gelen dünyada ikinci en büyük şehirleşmiş bölgedir.

Son 10-15 yılda kent belediye idaresi kenti Sao Paulo eyaletinin en güzel şehri yapma hedefi ile birçok kent yenileştirme projesi uygulamısitr. Şehrin sokak ve caddeleri güzelleştirilip özel motorlu vasıta trafiğinin (özellikle Sorocaba'ya civar şehri ve belediyelerden gelen motorlu vasıta trafiğinin) şehir sokaklarain girmeleri mümkün olduğu kadar önlenmeye çalışıldı. Şehrin ana sokaklarında 106 kilometre uzunlukta bisiklete yolu yapıldı ve birçok ana sokaklarda gidebilmek özel motorlu vasıtalara önlendi. Şu anda bu şehirde buluna nbisiklet yolları ağı Brezilya içinde Rio de Janeiro'daki bisiklet yolları ağından sonrs ikinci sırayı almaktadır. Belediye bu uğraşında gelecekte de devam etmekte kara vermiştir ve önümüzdeki yıllarda şehirde Latin Amerika'da en uzun bisiklet yolları ağı yapmağı planlamakta ve diğer taraftan da Avrupa'da bulunan Paris ve Barcelona'da uygulanan şehir halkını şehir içinde bisiklet kullanmaya teşvik etmek için önlemler almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1591-1602 dönemide Breziulya Genel Valisi olan Dom Francisco de Sousa, günümüzdeki Sorocaba bölgesinde altın bulunduğu dedikodusunu duyunce bu mevkide Portekiz Krallığı'nın üstünlüğünü şenbolik olarak göstermek için bu mevkiye gelip yerleşip "Nova Vila de Nossa Senhora da Ponte de Mont Serrat" adı verdiği bir köysel yerleşke kurdu. Fakat bu boklğede gerecekte altın bulunmadı ve Genel Vali bu köyden ayrıldı ve köy tarımsal bir alan oldu. 20 yıl sonra yerleşkenin adı yine genel Vali de Sousa tarafından İtavuvu ismi verildi.

1654'te "Bandeiraantes" adı verilen bir arcoğrafik araştırma grubunun bir üyesi olan Baltasar Fernandes bu mevkiin bir şehir olamsina yola açan ilk yatırımı yaptı. Köyde önce Fernando Prestes Meydanında (şimdi Katedral olan) "Nossa Senhora da Ponte Kilisesi"'ni yaptırdı ve yıllar sonra da"São Bento de Parnaíba (günümüzde São Bento) Manastırı"'ni inşa ettirdi. Bu bölgede bulunan yerli Amerikalılarai Hristoyanlığa dönüştürmek, fakirler ve hastalara destek sağlamak ve köy çocuklarının eğitimini sağlamak için Baltasar Fernandes Bendiüktin kesişlerini davet etti ve yapılan manatıırı Benediktin tarikatına hibe etti. Bu sıraalrda yerleşkede sokaklar belirlendi ve ebu sokaklar kenarında evler yapılmaya başlandı.

1661'de Baltasar Fernandes o vakit il merkezi olan Sao Paulo'ya giderek orada vali olan Correia de Sá e Benevides'den yerleşkeye resmen belediye statüsü verilmesini istedi. 1 Mart 1661'de çıkartılan bir beyanname ile bu yerleşkeye resmen kbelediye statüsü verildi ve ismi "Vila de Nossa Senhora da Ponte de Sorocaba" olarak konuldu. Yerel idare için bir resmi Belediye İdare Konseyi kuruldu.

Belediyenin gelişmesi "Trdesillas" kuralların göre oldu ve bu belediyede madencilik ve ticari depoculuk geliştirldi. O aman kadar yerleşkenin başlıca ekonomik geçim yolu Yerli Amerikalı kölelerin alımı ve satımı olmuştu. 17. yüzyıl başlarından itibaren tedruicn bu ticaret değişti. Ülkede ulaşım katırlarl yapılmaktaydı. Günümüzdeki Sorocaba mevki ve civarı katır üretilip, yetitirlip yılın belirli dönemlerinede bunların sürüler halinde toplanı[p daha büyük şehirlere sürmek başlıca ekonomik geçim yolu oldu. Sonradan Rio Grande del Sul eyaleti kurucusu olan Albay Cristóvão Pereira de Abreu 1773'te büyük bir sürü katırı sanki alay merasimi ile gibi yerleşkenin sokaklarından geçirerek yerleşkenin hemen dışında bir panayır gibi katır alım satım mevkine götürmesi şehrin ekonomisini değiştirdi. Bundan sonra Sarocaba katır sürülerinin getirilmesi ve alım satımında ilk etap olmaya başladı. Sorocaba şehri güney-kuzey yönlerinde olan yollarda Rio Grande do Sul, Minas Gerais ave Rio de Janeiro eyaletlerini olan ticaret için stratejik mevkii dolayışla yakındaki her eyalet ve belediyeden toplanıp sürüler halinde getirlen katırlar ve atlar "Feira de Muares" adı verilen alım-satım panayırına sürülüp orada alım-satım yapıldıktan sonra dağılım yapılma merkezi oldu. Bu sürece Brezilya tarihçileri "tropeirismo" adını vemektedirler. Bu gelişmeyi takip ederek şehre gelen sürücülerüleri ve alım-satımcıları ve aracialri ağırlamak için Sorocaba'da yan sektörler kurulmaya başlandı. Bu dönemin 1770-1870 arasında olduğu kabul edilmektedir.

1861-1865 Amerikan İç Savaşı sırasında güneyin blokaja uğraması dolayısıyla büyük İngiltere pamuklu sanayi pamuk bulanmamaktaydılar. İngiliz sanayiciller dünyada pamuk üretebilecek yeni tarım alanları bulma uğraşına girdiler. Bu yeni pamuk tarımı alanalri arasında Sorocaba'yı da içinnde bulunduran Sao Paulo eyaleti bulunmaktaydı. 1852'de Francisco Goncalves de Oliveira Machado Soocaba yakınlarında ilk pamuk plantasyonun açtiler. İklim ve arazi pamuk yetiştirmeye çok elverişli olduğu için Sorocabo çok geçmeden pamuk yetiştirme tarım merkezi oldu.

20 Haziran 1820'de Sao Paulo'dan Sorocabo'ya demiryolunun açılması şehridin gelişmesinde bir etap daha açtı. İngiltere'den getirlen 6 lokomotif ve 62 marsandız vagonu Soracaba'dan mallar, hayvanlar ve insabnlar taşınması için buir devrim oldu. 3 Nisan 1873'te telgraf hizmeti de Sorocaba'ya geldi.

Sorocaba belediyesi 1811'den itibaren Itu bölgesine bağlanmıştı. 30 Mart 1871'de Srocaba Belediyesi bağımsız olarak doğrudan doğruya eyalete bağlandı.

Pamuk tarımının iyi gelişmesi Sorocaba'nın sanayileşmesine adımların atılmasına neden oldu. Birkaç İngiliz pamuklu üreticisi Sorocaba'dan ham madde alma yerine mamul pamuklu almayı uygun görüp bu şehir etrafında pamuk ipliği ve pamuklu kumaş fabrikaları kurmak için yatırımlar yaptiler. 1892'de Manoel José da Fonseca "Kop]unun Maodannası "" adli bir pamuklu kumsaas fabrikası ve "Votorantım Santa Rosalia Fabrikası" bunlardin başında gelir. Bu tuğladan yapılmış büyük fabrika binaları, yüksek bacaalr ve duman şehrin tarımsal atmosferini sanayi atmosferine değiştirdi. İşte bu dionemde Soroca "Paulista Manchesteri" takma adını aldı.

Demiryollarının gelmesi ile Latin Amerika'da ilk defa msanayi şeklinde metalurji fabrikası İpanema Demir Kraliyet Fabrikası oldu. Avrupa'da İ. Dünya Savaşı başlaması Brezilya'nın pamuk ve pamuklu sektörlerine gayet kötü tetkilerde bulundu. Bu sektörde devaml;i buhran ta 1970'ki yıllarda Brezilya ve Sorocaba'nın bu sektörlerden çekilmesine kadar devşm etti. Pamuk ve pamuklu sekrtorund eki buhran şehirde yani arayışlara yol açtı. Şehirde tüm infrastürkleri ile kurulmuş olan bir sanayi parkı bu gelişmeye destek sağladı.

Günümüzde bu sanayi parkında 1700 şirket bulunmaktadır ve makine üretimi, çelik ve ağır sanayi, otomotif sanayai, aootomotiv yan sanayi, tekstil ve tarım makinaları, kimaya sannayı, eczacılık samnnayı, petrokimya sanayi, selüloz ve kâğıt sanyi, çimento sanayii, elektronik sanayi, telekom-endutrisi gibi çok geniş imalat sanayi kollarında ürteim birimleri bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rio-Sao Paulo megapolis uydudan
Rio-Sao Paulo megapolis uydudan

Sorocaba Sao Paulo eyaletinin güneydoğusunda, eyalet başkenti olan Sao Paulo şehrinin 87 km batısındadır.

Sorocaba'nın iklimi iliman şubtropikal olarak (Koppen sınıflandırma sistemine göre Cwa olarak) tanımlanmaktadır. Bu iklimde yazlar sıcak ama nemli geçmektedir ve kışları ise ılımlıdır. Nispeten en soğuk geçen ay Temmuz'dur ve en sıcak geçen ay Şubat ayıdır. Yıllık yağışlar ortalaması 1,300 mm'dir.

Sorocabo belediyesine sınırı olan komşu belediyeler ve yönleri şu gösterimde özetlenmiştir:

Şehirden geçen ana karayolları Castelo Branco yönlü SP-280 ve Raposo Tavares yönlü SP-270'dir. Şehir Sorocaba Nehri kıyısındadır. Sorocaba Nehri çok geçmeden sol taraftan Tiete Nehri'ne katılır.

Bu belediye 23°26'16" paralel üzerinde olup hemen hemen Yengeç Dönencesi üzerindedir. SP-75 kara yolu ile SP-270 kara yolu kavşağında bu mevkiin "Yengeç Dönengesi]] üzerinde olduğunu belirten bir yol işareti bulunmaktadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorocaba belediyesi alanı 456 km² olup (IBGE 2010 Nüfus Sayımına göre) belediye sınırları içinde nüfus 586,311 kişi ve nüfus yoğunluğu 1305.46 kış/km<süp>2</süp> olmaktadır. Brezilya'nın en kalabalık şehirleri arasında 30. ve Sao Paulo eyaleti içinde bulunan belediyeler arasında 8. sırayı almaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorocaba Sao Paulo eyaleti ve Brezilya içinde gayet önemli bir sanayi merkezidir. Şehirde baş endüstriler olarak dokuma, deri, çimento ve besin şanayileri ve ticaret olarak pamuk ve keten sektörleri bulunmaktadır.

Ekonomik gelişmişlik endeksine göre şehir Sao Paulo eyaleti içinde 5. sıradadır. Şehrin gayri safi hasılasının yaklaşık USA$ 5,000,000,000'i geçmekte ve şehirde yatırım harcamaları ÜS$ 3.5 milyar doları geçmektedir. Diğer Brezilya belediyelerine karşılaştırılınca Sorocaba ekonomisi gayet çeşitlilik göstermektedir. Şehirsel sanayi gayri safi hasılası U.S.$ 16.12 milyarın üstündedir. Böylece şehrin sanayi üretimi değer olarak dünyada bulunan 120 ülkeden daha büyük olmaktadır. Şehrin iktisadinin temeli sanayi, ticaret ve hizmetler sektörleri olup şehirde 22.000'i aşkın sayıda şirket bulunmakta ve bunlardan 2000'den fazlası imalat sanayi sektöründe bulunmaktadır. Şehirde 1700 tane endüstri üretim birimi olduğu; 15,300 ticaret birimi bulunduğu ve 15,300 hizmet sunan birim bulunduğu ve 25,000 kişinin kendi kendini istihdam ettiği kayıtlardan bilinmektedir. Sorocaba'da buluna şirket ve üretim birimleri kaliteli üretim sağlamak için kaliteli eğitimden geçmiş ve tecrübeli bir işçi gücü ve istihdam ortamı sağlamaktadır.

SEAD (Eyalet Veri Analizi Vakfı Sistemi) tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2000-2010 döneminde Sao Paulo metropoliten bölgesinin sanayinin desantralizasoyunu süreci ortaya çıkmış ve Sorocaba ve Campinas belediyelerinin sanayi merkezleri Sao Paulo merkezinde bulunan sanayilerin seçerek geldikleri yeni sanayi merkezleri olmuşlardır. Bu iki belediyede oluşturan sanayi sektörü ekseni günümüzde Sao Paulo eyaletinin sanayi gayri safi hasılasının %33.5 oranı nive Brezilya ülkesinin %11.2 oranını oluşturmaktadır.[2]

Yapılan araştırmaları göre tüketim pazarı olarak Sorocaba Brezilya'da 8. sırada ve Sao Paulo eyaletinin metropoliten bölgesi dışında 4. sıradadır. Sorocabo'da potansiyel kişi başına yıllık tüketim harcaması şehirsel nüfus için US$ 2,400 ve kırsal nüfus için US$ 917 olarak tahmin edilmiştir. Böylece şehir Brezilya tümü içinde potansiyel tüketim harcamasında 29. sırayı almıştır.[3]

Yeni yatırım yapılma açısından Şehir Sao Paoulo eyaletinde şehirsel yatırım harcamalarına göre dördüncü sıradadır. Ülkenin tümünde en büyük yeni yatırım çeken şehirlerin başında gelmektedir. Brezilya'da yeni istihdam yaratan 30 şehir listesi içinde de bulunmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Estimativa populacional 2013 IBGE" (PDF). Estimativa populacional 2013. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). 1 Temmuz 2013. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
  2. ^ Sorocaba ve Campinas'nin Sao Paulo eyaleti içindeki sanayi gayri safi hasılasının %33.3%'ini üretmekleri 7 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Portekizce)
  3. ^ Odakta Brezilya – İPC Hedefi 2008[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]