Portal:Çin/İçerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seçilen Madde

Eight Immortals Crossing the Sea - Project Gutenberg eText 15250.jpg
Çin mitolojisi, Çin halk ve kültürünün biriktirdiği mitolojik ve efsanevi söylence, inanç ve tarih anlayışın bütününü tanımlar. Oxford'un Asya Mitolojisi Sözlüğü (A Dictionary of Asian Mythology) Çin mitolojisini tanımlarken şu ifadeye yer verir: "Çin mitolojisi, ..., tarih, efsane ve mitin bir karışımıdır."

Tarihçiler Çin mitolojisinin MÖ 12. yüzyıl sıralarında oluşmaya başladığını varsaymaktadır. Çin mitolojisinin en önemli kısmı ise yazılı dönemde, daha sonraları ortaya çıkmıştır. Çin mitolojisi, yaratılış mitleri, halk söylenceleri ile folklorik öğeler, tarihi olaylarla karışmış bir mit yapısı, efsanevi, tanrısal krallar barındıran kral listesi ile göze çarpar. (Devamı...)

Seçilen Yer

Kowloon Waterfront, Hong Kong, 2013-08-09, DD 05.jpg
Hong Kong, (Çince: 香港, Kantonca telaffuzu: Bu ses hakkında[hœ́ːŋ.kɔ̌ːŋ] ) ya da resmî adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Güney Çin Denizi kıyısındaki İnci Nehri Deltası'nda bulunan ve Çin'e ait olan bir metropolitan alan ve özel idari bölgedir. 1.104 km2'lik alanı içerisinde 7,4 milyon kişiyi aşan çok uluslu nüfusunu barındıran Hong Kong, Dünya'da nüfusun en yoğun olduğu yerlerden biridir.

Hong Kong, 1842'de Birinci Afyon Savaşı'nın sonunda Çing Hanedanı'nın Hong Kong Adası'nı Britanya İmparatorluğu'na devretmesiyle Britanya'nın bir kolonisi oldu. İkinci Afyon Savaşı'ndan sonra ise bu koloni, Kowloon Yarımadası'na genişledi, ve Britanya'nın Yeni Bölgeler üzerinde 99 yıllık bir kiralamayı elde ettiğinde daha da genişletildi. Bu toprağın tümü 1997'de Çin'e geri verildi. Egemenliğin devri sonrasında özel idari bölge statüsü verilmiş Hong Kong, "tek ülke, iki sistem" prensibi altında Çin anakarasından ayrı yönetim ve ekonomik sistemlerine sahiptir. (Devamı...)

Seçilen Resim

Chinese stamp in 1950.jpg
Çin-Sovyet Dostluk, İttifak ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması'nı kutlamak için 1 Aralık 1950 tarihinde Çin posta idaresi tarafından basılmış 400 yuanlık posta pulu, Josef Stalin ve Mao Zedong tokalaşıyor.

Üreten: Çin Halk Cumhuriyeti posta idaresi

Bunları Biliyor Musunuz?

Seçilen Sözler

學而不思則罔,思而不學則殆。
Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.

Konfüçyüs

Listeler

Seçilen Biyografi

A Tang Dynasty Empress Wu Zetian.JPG
Wu Zetian, (17 Şubat 624 - 16 Aralık 705) doğum adı Wu Zhao (武曌), (Basitleştirilmiş Çince: 武则天; Geleneksel Çince: 武則天; pinyin: Wǔ Zétiān) ünvanı İmparator Yoldaş Wu (武后) Çin tarihinin tek kadın İmparatoru. 690 yılında hüküm sürmeye başladı. 705 yılında öldü. Wu, 624 yılında Çin'in Lizhou (bugünkü Siçuan Eyaletindeki Guangyuan şehri) şehrinde doğdu. Babası Wu Shihuo, annesi ise Bayan Yang'dır. 14 yaşına kadar Lizhou'da ailesiyle yaşadı. 14 yaşındayken İmparator Taizong tarafından saraya getirtildi ve cariye oldu. İmparator Taizong öldüğündeyse kurala uygun olarak Budist rahibe oldu. Tahta geçen yeni imparator Gaozong daha önceden ona aşık olmuştu ve onu saraya geri getirtti. Wu Zetian, böylece yeniden cariye oldu. (Devamı...)

İdari Yapılanma

Çin Halk Cumhuriyeti'nin idari yapılanması :

  • 1 Hak İddia Edilen Bölge : Tayvan

Çin Halk Cumhuriyeti'nin idari yapılanmasını gösteren harita :

Çin Halk Cumhuriyeti'nin idari yapılanması ve bölgesel ihtilafları

Seçilen Film

Eskiden "Kanton" (Canton) olarak bilinen Guangdong bölgesinden 1937 yılında çekilmiş görüntüler.

Kategoriler

Yapabilecekleriniz