İçeriğe atla

Hong Kong üzerindeki egemenliğin devri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Britanya 1842 yılında Hong Kong Adası'nı, 1860 yılında Kowloon Yarımadası'nı ve 1898 yılında Yeni Bölgeler'i kazandı.

Hong Kong üzerindeki egemenlik, 30 Haziran 1997 tarihinde Birleşik Krallık'tan Çin'e devredildi. Bu olay, Hong Kong'daki Britanya yönetiminin sonunu işaretlemesinin yanı sıra yaygın olarak Britanya İmparatorluğu'nun sonu olarak sayılır.

Britanya'nın Hong Kong üzerindeki egemenliği, Çinlilerin arasında "üç eşitsiz anlaşma" olarak bilinen anlaşmalar dizisi kapsamında yer aldı. Çing Hanedanı'nın I. Afyon Savaşı (1839-1842)'nı kaybetmesiyle Britanya İmparatorluğu, Nanking Anlaşması'nın imzalanmasıyla Hong Kong Adası'nı kazandı. II. Afyon Savaşı sonucunda Britanya İmparatorluğu, 24 Ekim 1860 tarihinde yer alan Pekin Konvansiyonu ile Kowloon Yarımadası'nı da kazandı. Son olarak, Çing Hanedanı'nın Birinci Çin-Japon Savaşı (1894-1895)'nı kaybetmesi sonrasında 9 Haziran 1898 tarihinde düzenlenen "Hong Kong Bölgesinin Genişletilmesine İlişkin Anlaşma", Yeni Bölgeler'in de Britanya'ya verilmesine yol verdi. Bu en son anlaşma çerçevesinde Hong Kong genişletildi ve bu topraklar üzerinde Çing Hanedanı ile Britanya İmparatorluğu arasında 99 yıllık kira sözleşmesi başladı.

19 Aralık 1984 tarihinde imzalanan Çin-Britanya Ortak Bildirisi, Hong Kong'un kiralanmasının sonunu resmi olarak kesinleştirdi ve Hong Kong'un 50 sene boyunca aşamalı olarak Çin'le tekrar birleşmesini detaylar. Bu, "tek ülke, iki sistem" politikasının başlangıcını işaretler ve Hong Kong böylece Çin'in ilk özel idari bölgesi oldu (Hong Kong'un komşusu Makao üzerinde egemenlik ise 20 Aralık 1999 tarihinde Portekiz'den Çin'e devredildi). Devredilme olayı ancak Britanya'nın girdiği kira sözleşmesinin sona ermesiyle yer aldı ve devir teslim töreni, Britanya tahtın varisi Prens Charles'ın katılımıyla küresel olarak yayınlandı.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]