Dr. Oetker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dr.Oetker, gıda sektöründe çalışan bir holdingdir.

Dr. Oetker-Logo.svg

Tüm ülkelerdeki Dr. Oetker kuruluşları, merkezi Bielefeld'de bulunan Oetker International tarafından idare edilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Oetker markasının temeli 1891 yılında Dr. August Oetker'in Bielefeld'deki eczanesinde hamur kabartma tozunu bulmasıyla atılmıştır. Yeni yüzyılla birlikte ilk gıda üretim fabrikasını kuran Dr. Oetker, kısa sürede Batı ve Doğu Avrupa ülkelerine yayılmış ve sürekli gelişimini devam ettirmiştir. Nişasta, şekerli vanilin ve puding şirketin ilk ürünleriyken, Dr. Oetker bugün Güney Amerika ve Brezilya da dahil olmak üzere toplam 21 işletmede 450 ürün grubu ile faaliyet göstermektedir.

Oetker International'in bulunduğu sektörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oetker grubu sadece gıda sektöründe değil farklı sektörlerde de boy göstermektedir. Bunlar: bira, şarap, şampanya, denizcilik, otelcilik ve finans alanlarıdır.

Türkiye'de Dr. Oetker[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyada Oetker International birçok alanda faaliyet gösterse de Türkiye'de şu anda yalnız gıda sektöründedir. Dr. Oetker Türkiye, başta puding, kek karışımları, hamur kabartma tozu, şekerli vanilin, geleneksel Türk tatlıları serisi, dondurulmuş pizza ve food service olmak üzere 140'ı aşkın ürün çeşidine ulaşmıştır. İzmir Torbalı'da bulunan Pancar tesislerinde üretim devam etmektedir.