Osmanlı aile hukuku

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde öne çıkan Müslüman şeriat hukukunun bir bölümü de aile hukukudur. Bu yasa evlilik, çocuklar ve boşanma ile ilgilidir. Aile hukuku, Osmanlı İmparatorluğu'nda özel hukuk kategorisine girer. Aile ve miras hukuku, Osmanlı hukukunun tam merkezindeydi ve bu nedenle yabancı hukukun nüfuzundan en az etkilenmişti.[1] Osmanlı İmparatorluğu'nda İslam toplumunda toplumsal cinsiyet rollerinin belirlenmesinde aile hukuku da önemli bir rol oynamıştır. Tanzimat Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nin bürokrasiye ağırlık vermesiyle birlikte kendi idareleri altında yaşayan ailelerin doğum, evlilik, ölüm gibi bilgileri toplamaya başladılar.[2]

Osmanlı Aile Hakları Hukuku[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Aile Hakları Hukuku, Osmanlı hukukunda 1917'de ortaya çıkan yeni bir kanunlaştırmadır.[3] Bu yasa Ürdün'de 1951'e, Suriye'de ise 1949'a kadar meşru kaldı. İsrail ve Lübnan'ın Müslüman vatandaşları için hâlâ geçerlidir.[4] Bu yasa, özellikle evlilik ve boşanma, çocuklar ve miras ile erkek ve kadınların rolleri bakımından aile hukukunu yeniden tesis etti. Osmanlı Aile Hakları Hukuku'nun oluşturulmasının ve Osmanlı İmparatorluğu'nda aile hukuku reformunun yapılmasının ana nedenlerinden biri, kadınlara boşanmaya daha iyi erişim sağlamaktı.[5] Bununla birlikte, akademisyen Judith Tucker tarafından, Osmanlı Aile Hakları Yasası'nın Osmanlı İmparatorluğu'nda kadın haklarını ilerletmek için çok az şey yaptığı ileri sürülmektedir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hanley, William. "Commercial Law." Speech, Legal History of the Modern Middle East, Florida State University, Tallahassee, September 2016.
  2. ^ Ortayli, Ilber. "Ottoman Family Law and the State in the Nineteenth Century." 1994. http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/19821/ 10 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ Hanley, William. "Ottoman Family Law." Lecture, Legal History of the Modern Middle East, Florida State University, Tallahassee, October 24, 2016.
  4. ^ a b Tucker, Judith E. "Revisiting Reform: Women and the Ottoman Law of Family Rights, 1917." The Arab Studies Journal 4, no. 2 (1996): 4-17. https://www.jstor.org/stable/27933698 15 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  5. ^ J.N.D. Anderson, Islamic Law in the Modern World (New York: New York University Press, 1959), 26.