İçeriğe atla

Haliç Tersaneleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tersâne-i Âmire sayfasından yönlendirildi)
Haliç Tersanesi, sağ tarafta Galata Kulesi ve Atatürk Köprüsü, sol tarafta Kasımpaşa İskelesi (Şubat 2013))
Haliç Tersanesinden bir görünüm (Şubat 2013)
Haliç, Taşkızak Tersanesi'nin görünümü (Mart 2013)

Haliç Tersaneleri, Kasımpaşa’dan Hasköy yönüne doğru Haliç, Camialtı ve Taşkızak Tersanelerini kapsar. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında kurulan Tersane-i Amire günümüzde Haliç Tersaneleri adıyla anılmaktadır. İnşa edildiği dönemin en büyük tersanesi olma özelliğini taşımışlardır.

Haliç Tersanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç haliç tersanesi arasından hala aktif olan tek tersanedir ve Şehir Hatları'na bağlı olarak Aralık 2022 itibarıyla 567 yıldır faaliyet göstermektedir. Günümüzde dünyanın en uzun süredir faaliyet gösteren en eski tersanesidir. Şehir Hatları'nın genel merkezi bu tersane sınırları içinde yer almaktadır. Şehir Hatları bünyesinde önceden hizmet vermiş ve halen hizmet vermekte olan vapurların bazıları bu tersanede imal edilmiştir. Tersanede vapurların periyodik bakımlarına ek olarak bazı deniz araçlarının üretimi veya restorasyonu da yapılmaktadır. 12 sene boyunca atıl vaziyette kalan meşhur Paşabahçe Vapuru 1,5 yıllık sürede Haliç Tersanesi'nde yeniden imal ve restore edilip aktif hale getirilmiştir. Şehir hatlarının deniz taksileri ve elektrikli deniz taksileri yine bu tersanede üretilip denize indirilmiştir. Bunun dışında başka şirketler de gemilerine bu tersanede bakım yaptırabilmektedir. Tersanede üç tane bakım havuzu yer almaktadır.

Camialtı Tersanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşkızak Tersanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç Haliç Tersanesi arasında en batıda olan bu tersanede Türk denizcilik tarihinin bazı ilkleri yaşanmıştır. 1827'de ilk yüzer havuz ve ilk buharlı gemi bu tersanede yapıldı. Stockholm’de İsveçli silah fabrikatörü Thorsten Wilhelm Nordenfelt tarafından üretilen ve buhar gücüyle çalışan Nordenfelt serisi denizaltıları 1884-85’te parçalanıp Osmanlı Devletine getirilerek 1886 yılında Abdülhamid ve Abdülmecid adı verilen Türk denizcilik tarihinin ilk denizaltıları Taşkızak Tersanesi'nde tekrar monte edilerek Osmanlı Donanması'nda kullanıma sunuldu.[1]

İstanbul'dan ABD'ye ilk Transatlantik yolculuğu yapan ve Cumhuriyet Dönemi'nde Atatürk'ün yurt gezilerinde sıkça kullandığı Gülcemal vapuru 1928'de Taşkızak Tersanesi'nde bakım ve onarım görmüştür.

2015 yılında tersanede Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli'ne beton sağlamak için izinsiz beton santrali kurulduğu ortaya çıktı.[1]

Günümüzde tersane bölgesi üzerine Haliçport Tersane İstanbul projesinin inşaatı sürmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Bu da oldu! Tarihi Haliç tersanesine 'beton santrali' kuruldu" 28 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Diken. 4 Ekim 2015. En son 5 Ekim 2015 tarihinde erişildi.