Osmanlı bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osmanlı İmparatorluğu'nun son bayrağı, 1844'ten 1922'ye kadar.

Osmanlı bayrağı terimi, Osmanlı Hanedanlığı'nın yönetimdeki sultanları tarafından kullanılan herhangi bir bayrağa referans olur. Osmanlı İmparatorluğu'nun varlığı süresince çeşitli bayraklar kullanıldı. Ve sultanlar ayrıca devletin farklı kutlamalarında farklı kişisel bayrak kullanıyordu. Osmanlı İmparatorluğu'nun bu sosyal karışım ve politik organizasyonundan dolayı, 1844 yılına kadar onun tarihi içinde tek bir bayrağı yoktu. 1844 yılında şimdiki Türk bayrağı 1793-1844 Osmanlı Donanması bayrağından esinlenerek Tanzimat reformunun bir parçası olarak resmi Osmanlı bayrağı yaratıldı. Bu bayrak halen Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağı olarak kullanılmaktadır. Bayrağın geometrik özellikleri 1936 yılındaki Türk Bayrağı kanunu ile yasal olarak standardize edildi.

İmparatorluğun ileri yıllarında ay ve yıldızlı bayrağın kullanımı (beş köşeli yıldızlı) fotoğraflar ile iyice belgelendi. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu (Türkiye Cumhuriyeti) ileri dönemindeki bayrağının Ay-Yıldız olarak isimlendirildiğinin devlet kayıtları vardır.

Osmanlı İmparatorluğu, Sultan Abdülmecid tarafından (1839 - 1861 yılları arasında) yönetilirken yapılmış ve Osmanlı İmparatorluğunun ilk resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. 1844 yılında yapılan Osmanlı İmparatorluğu bayrağı ile Türkiye Cumhuriyeti bayrağı neredeyse aynıdır.

Bayraklar (1299-1453)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar Osmanlı'nın kendini tanımlama zamanlarıydı, 1453 yılında İstanbul'u alana kadar ilerleme sonuca gelmedi. I. Osman, Gazi 1299 yılında Osmanlı İmparatorluğu olacak olan devletin bel kemiğinin kurucusu, gazilik unvanı ona babası Ertuğrul Gazi'den miras olarak gelmektedir. Ertuğrul Gazi de bu unvanı babası Süleyman Şah'dan Miras olarak almıştır. Süleyman Şah'ın babası Kayaalp Oğuz göçmen Türkleri'nin Kayı boyundandır. Oğuz Türkleri etrafı Khan Tengri dağları ile çevrili alanda yaşarlardı.

I. Osman'ın oğlu I. Orhan, babasından miras aldığı bu devlet ve Romalı prenses ile evlendiğinden Roma İmparatorluğu'nun ardılı olarak kendini farklı görüyordu. Roma bayrağı ve Kayıhan Hanlığını kombine ettirerek dalgalandırdığı bayrağa β ile Kayı damgasını yerleştirdi.

Bayraklar (1453-1844)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayraklar (1793-1922)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]