Osmanlı İmparatorluğu'nda bilim ve teknoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ali Kuşçu dünyanın döndüğünü deney ve gözlemsel bulgularla ortaya koymuştur. Ayrıca astronomiyi doğa felsefesinden tamamen ayırmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu'nda bilim ve teknoloji, imparatorluk döneminde bilim ve teknoloji alanında elde edilen başarılar ve gelişmeleri inceler. Osmanlı İmparatorluğu tarihinin bilimsel, kültürel ve entelektüel açıdan incelenmesi yeni bir alandır.

İslam'ın Altın Çağı'nın 14. yüzyılda[1] sona erdiğine inanılır. Fakat İmparatorluğun batısında, İran ve doğuda Hindistan'da artan bilimsel çalışmalarla bu çağ 15.[2] ve 16.[3] yüzyıllara kadar devam etmiştir.

16. yüzyılda bilim öğretimi ve bilimsel eserlerin yazılışı dikkate değer biçimde artmıştır. 17. yüzyıl ortalarından itibaren de önemli ölçüde azalmıştır. 17. yüzyıl itibariyle medrese programlarında Tefsir, Hadis ve Fıkıha ağırlık verilmiş; Matematik, Astronomi ve Felsefe dersleri önemsenmemiştir.[4] Bilim hayatındaki gerilemeler 4. Murad'a sunulan İslahat Layihası'nda Koçi Bey tarafından belirtilmiştir. Ona göre bilgin insanlarla cahil insanlar ayrılsa ve bilge kişilere imkanlar sağlansa bilim eskisi gibi iyi gelişebilirdi. Katip Çelebi de bu konuda beyanat vermiştir. Mizanu'l-Hak adlı eserinde felsefe ilimlerine cahil insanların dolduğunu belirtmektedir. Fatih Sultan Mehmet'in medreselere koydurduğu felsefe derslerinin kaldırılarak İslam hukuku dersleri konulması Katip Çelebi'nin görüşlerini destekler.[5]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Medreselerin Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Medrese maddesine bakınız.

Selçuklu döneminde ortaya çıkan medreseler Osmanlı döneminde en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Teknik Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın özellikle mühendislik eğitimini hedefleyen ilk enstitülerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi 1773 yılında kuruldu. Bu üniversite III. Mustafa tarafından Mühendishane-i Bahr-i Humayun adı altında gemi mühendislerini eğitme amaçlı kuruldu. 1795'te enstitünün alanı genişletildi ve Avrupa standartlarını yakalamak ve orduyu modernize etmek için ordu mensuplarına da teknik eğitim verilmeye başlandı. 1845'te mühendislik fakültesi geliştirildi ve buna ilaveten mimarlık eğitimi verilmeye başlandı.

Bilimsel aletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekanik teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Alamet isimli bir robot, II. Abdülhamid tarafından Japon imparatoru Meiji'ye hediye olarak göndermiştir, 24 saat Ezan dinlesinler diye. Fakat bir gemi kazasından denize çökmüştür. Alamet Ezan olunca söylüyebilen bir robottur çünkü içinde bir saat vardır ve saat Ezan zamanını gösterince içinde bir teyp olduğu için Ezan sesi söyler ve birkaç metre yürüyebilen bir robotur. Alamet 1889 yılında yapılmıştır ve dünyadaki ilk robotlardan biridir.[kaynak belirtilmeli]

Ordu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatih Sultann Mehmet'in Macar usta Urban'a döktürdüğü Şahi adlı toplar Konstantinapolis(İstanbul)'un surlarını yıkmıştır.Gününün en iyi topları sayılmaktadır.

Donanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahtelbahir 1719 yılında Osmanlı Devleti tarafından yapılan dünyanın ilk denizaltısıdır.3. Ahmed Han zamanında tersane Baş Mimarı İbrahim Efendi tarafından yapıldı.Timsah şeklinde olan denizaltının deneme sürüşü 3. Ahmed Hanın çocuklarının sünnet merasimine denk getirilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri Okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekmeleddin İhsanoğlu, Osmanlı'da Bilim

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Matthew E. Falagas, Effie A. Zarkadoulia, George Samonis (2006). "Arab science in the golden age (750–1258 C.E.) and today", The FASEB Journal 20: 1581-6 (İngilizce)
  2. ^ George Saliba (1994), A History of Arabic Astronomy: Planetary Theories During the Golden Age of Islam, pp. 245, 250, 256-7, New York University Press, ISBN 0814780237 (İngilizce)
  3. ^ http://www.history-science-technology.com/Articles/articles%208.htm
  4. ^ Türkiye Tarihi 3, Hüsiyen G. Yurdaydın, Sina Akşin, Zafer Toprak, Ayla Ödekan, Metin Kunt, Suraiye Faroqhi, s.292
  5. ^ Türkiye Tarihi 3, Hüsiyen G. Yurdaydın, Sina Akşin, Zafer Toprak, Ayla Ödekan, Metin Kunt, Suraiye Faroqhi, s.293