İçeriğe atla

Nerthus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antik Germenya'da tanrıça Nerthus'un heykelinin geçtiği ayin töreni, Tacitus'un Germania yapıtındaki betimlemesi üzerine yapılmıştır. Carl Emil Doepler, 1905

Nerthus Cermen mitolojisinde Bereket Tanrıçalarından biridir. Hertha olarak da bilinir. İlk olarak Tacitus'un Germania adlı eserinde geçmektedir. Jacob Grimm aslında Edda'da geçen Njord'un kızkardeşi ve karısı olan tanrıçanın Nerthus olduğunu belirtir. Buna göre Nerthus ayrıca Freyr ve Freyja'nın da annesidir. Çoğu uzman da böyle kabul eder. Bazı metinlerde belli belirsiz satırlarda Njörun adlı unutulmuş bir tanrıçanın adı geçer. Bazı uzmanlar Njorun'un, Güney Germenlerindeki Nerthus'un kuzeydeki İskandinav adı olduğunu öne sürmektedirler. İki isim de aynı kökten(Ner/Njor) gelmekte ve Njord'un isminin dişil versiyonu olmaktadır.

Modern çağda etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük gezegen 601 Nerthus adını Nerthus'tan almıştır. Almanya'da Hertha Berlin gibi faal bazı futbol kulüplerinin adında "Hertha" geçmektedir. Yine Almanya'nın Berlin şehrinde kurulmuş ve 1930'lu yıllarda faal olan Nerthus Film GmbH ismini bu tanrıçadan almıştır.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İsveçli metal grubu Therion'un Leviathan albümündeki Die wellen der zeit isimli şarkı Nethus için yazılmıştır.