Heimdallr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Heimdal" (1907) Johan Lundbye.

Heimdallr, İskandinav mitolojisinde tanrıların ve Midgard ile Ásgard arasındaki Bifrost köprüsünün bekçisidir.[1] Gözlerinin dünyanın öbür ucunu görebilecek kadar keskin, kulaklarının bir biçimde büyüdüğünü duyabilecek kadar hassas olduğu söylenir. Aynı zamanda Odin'in elit askerleri olan Einherjarları yetiştirir.[1] Kıyamet günü Loki ile dövüşecektir, bu savaşta kimse galip çıkmayacak ikisi de ölecektir.[1]

Bu rivayetlerin yanı sıra Heimdallr sadece dünya ile kalmayıp bütün evreni gözetleyecek hassas yetilere sahiptir. Heimdallr, Asgard'daki bifrost köprüsünün hem koruyucusu, hem geçit kapısını açıp kapayan bir bekçidir. Heimdallr'a Odin'in ondan korkup korkmadığının sorulduğu rivayetler arasında geçmektedir. İngilizceden çevrilmiştir-Heimdall, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. Karakter İskandinav tanrısı Heimdallr'a dayanmaktadır. Heimdall her şeyi gören ve işiten olarak tanımlanır ve Asgard'daki Bifröst'ün tek koruyucusudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Lindow, John (2002). Norse mythology: a guide to the Gods, heroes, rituals, and beliefs. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0195153828.