Jacob Grimm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jacop Grimm
Grimm.jpg
Grimm Kardeşler'den Jacop Grimm (sağda), Wilhelm Grimm (solda). Portre: Elisabeth Maria Anna Jerichau-Baumann - 1855
Doğum Jacob Ludwig Carl Grimm
4 Ocak 1785(1785-01-04)
Hanau, Hesse-Kassel
Ölüm 20 Eylül 1863 (78 yaşında)
Berlin, Prusya
Meslek Yazar
İkamet Prusya
Milliyet Alman
Vatandaşlık Prusya
Tür Masal

Jacob Ludwig Karl Grimm (d. 4 Ocak 1785, Hanau - ö. 20 Eylül 1863), Berlin), Alman dil bilimci.

Jacob Grimm, hukukçu olmanın yanı sıra Alman dil bilimci ve edebiyat bilimcidir. Ayrıca Jacob Grimm, Alman Dil ve Edebiyat Bilimi ve Alman Arkeolojisi’nin kurucusu olarak kabul edilir.

Onun özgeçmişi ve eserleri, kendinden bir yaş küçük olan kardeşi Wilhelm Grimm ile bağdaştırılmıştır. Bundan dolayı bu iki kardeş, Grimm Kardeşler olarak adlandırılır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jacob Grimm, gençlik dönemini babasının memur olarak çalıştığı Steinau’da geçirmiştir. 1798 yılında kardeşi Wilhelm ile Friedrich Lisesi’ne gitmiştir. Jacob, 1802 yılında Marburg Üniversitesi’ne kaydını yaptırmıştır ve bu üniversitede Friedrich Carl von Savigny’nin yanında hukuk üzerine çalışmıştır. Johann Friedrich Ludwig Wachler’in dersleriyle beraber Yasa Tarihi Araştırmaları yaparken Alman Dili ve Edebiyatı’nın Gelişimi üzerine yaptığı çalışmalar ile dikkat çekmeye başlamıştır. Savigny bilimsel araştırmalar için (ortaçağdaki Roma hukuku üzerine ders vermek için) 1804 yılında Paris’e gittiğinde yerini Grimm’e bırakmıştır. Bir süre sonra hukuk çalışmaları, Jacob Grimm üzerindeki etkisini kaybetmiştir. Sonrasında Eski Alman Edebiyatı’na yönelmiştir ve bu edebiyat üzerine çalışmalar yapmıştır. 1805 yılının Eylül ayında, annesinin yaşadığı yer olan Kassel’e geri dönmüştür. Kassel’e geri dönmesiyle beraber Savaş Heyeti tarafından göreve getirilmiştir. Bir yıl sonra görevi terk etmek zorunda bırakılarak makamından uzaklaştırılmıştır.

Annesinin ölümünden sonra 1808 yılında Jacob Grimm, ailenin diğer üyelerinin geçimini ve sorumluluğunu üstlenmiştir. Vestfalya Krallığı'nın bünyesinde olan Jerome Bonapartes Kütüphanesi’nde memur olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca 1809 yılının Şubat ayında Devlet Konseyi Üyeliği’ne atanmıştır. İşinden arta kalan zamanlarında Eski Alman Nazımları ve Dil’i üzerine çalışmalar yürütmüştür.

1806 yılından itibaren kardeşi Wilhelm ile diyar diyar gezerek masallar toplamışlardır. Günümüzde bu masallar, üzerinde düzenlemeler yapılarak yayımlanmaktadır. Hessen Prensi’nin bölgeyi tekrar ele geçirmesiyle Grimm kütüphanecilik görevini kaybetmiştir; ancak yeni Prens tarafından diplomatik görevlere atanmıştır. 1814–15 yılları arasında Viyana Kongresi’nde Elçilik Sekreteri olarak görüşmelerde aktif bir rol oynamıştır. Kısa bir süreliğine Paris’te, Hessen ve Prusya’ya ait kıymetli sanat eşyaların iadesi için gerekli anlaşmalarda görev almıştır.

Bu süreçte Grimm, Slav dillerine merak sarmıştır ve bu diller üzerine çalışmalara başlamıştır. 1815 yılında sadece Edebiyat Tarihi ve Dilbilimi çalışmak uğruna diplomatlık görevine kendi isteğiyle son vermiştir. Bir yıl sonra Kassel Kütüphanesi’nde tekrar görev almıştır (kardeşi de elçilik görevine atanmıştır). 1829 yılında çalıştığı bölümdeki amirinin ani ölümüyle, Grimm bir üst makama getirilmiştir. 1830 yılında Göttingen Üniversitesi’nde profesör olmuştur.

1837 yılında Hannover Kralı’nın isteğiyle memurluk görevi yükseltilince ülkede dikkat çeken ve bilinen bir kişi olmuştur. 1841 yılında Prusya Kralı IV. Friedrich Wilhelm’in çağrısı üzerine Berlin’e gitmiştir ve burada Hukuk Akademisi’nin bir üyesi olarak dersler vermiştir. 1846–47 yıllarında Alman Meclisi’nde sözü geçen bir insan olarak görev almıştır. 1848 yılında ise Frankfurt Meclisi’nde vekil olmuştur.

Grimm, ölümüne kadar Friedrich – Wilhelm Üniversitesi’nde 20 yılı aşkın süre ders vermiştir. Bu üniversitede kardeşiyle beraber Luther’den Goethe’ye kadar geçen dönemdeki eserlerin sözcük dağarcığını inceleyerek Yeni Yüksek Almanca Sözlüğü üzerine çalışmalar yürütmüşlerdir.

Kardeşi Wilhelm ile Alman Arkeoloji Bilimi, Dilbilimi ve Dil- Edebiyat Bilimi’nin kurucuları olarak kabul edilir. Ayrıca Karl Lachman’nın araştırmalarına fayda sağlayan Eski Alman Edebiyatı’nın Stoklaması’nın yanı sıra Ortaçağ Alman Edebiyatı üzerine katkıları da önemsenemez.

Pozisyonunun yaptırım gücü ile Grimm bütünüyle saldırgan ve zıt bir yönde ilerlemiştir, dolayısıyla rakipleri, tartışmaların yanı sıra ona karşı kişisel karalama çalışmaları yürütmüşlerdir. Grimm kardeşler daha çok “Çocuk - Ev Masalları“ ve “Alman Sözlüğü” ile tanınmıştır. Jacob Grimm 1822 yılında bu güne kadar "ünsüz değişmesi" olarak adlandırılan kuramı, Alman Dili için Fonetik Kanunu olarak formüllendirmiştir. Anglosakson ülkelerinde insanlar Grimm Kanunları'nın etkisinde konuşurlar. Jacob Grimm “Frucht” isimli makalesini yazdığı dönemde 20 Eylül 1863 yılında ölmüştür. Cenazesi, ölümünün hemen ardından Berlin- Schönberg’deki St-Matthaus Kilisesi’ne defnedilmiştir.

Geride bıraktığı mirası (örneğin kişisel notları ile kitaplığı) Berlin Devlet Kütüphanesi’nde veya Prusya Kültür Sarayı’nda sergilenmektedir. Erkek yeğeni Herman Grimm, diğer eşya ve kalıntılarını Kassel Grimm Kardeşler Müzesi gibi arşivlere vermeyi uygun görmüştür. Böylelikle burası Jacob Grimm Okulu olarak adlandırılmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Alman Grameri, 1819
  • Almanca Eski Hukuk Eserleri, 1828
  • Almanca Sözlük, 1838 ff.
  • Alman Mitolojisi. Eksiksiz Eser. Marix Verlag: Wiesbaden 2007, ISBN 978 – 386539–1438.
  • Eski Alman Ustalık Edebiyatı Üzerine, Göttingen 1811
  • Wilhelm Grimm ve Arkeoloji Üzerine Konuşma, Berlin 1863