Jötunn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jötunlar Fafnir ve Fasolt tanrıça Freyja'yı kaçırmaya çalışıyorlar. Arthur Rackham'ın ilüstrasyonu Richard Wagner'in Ren Altını operası için hazırlanmıştır.

Jötunn ya da bilinen çoğul adıyla jötnar, İskandinav mitolojisinde devler ve trollere verilen addır.[1] İnsanüstü güçlere sahip olan bu devler, sıklıkla tanrılarla evlilik yapmalarına rağmen çoğu zaman Aesir ile Vanir'in karşısında yer alan bir ırkın üyesidir.[1] Niflheim, Utgardr ve Jarnvidr gibi yerlerin adlarıyla alakası vardır.[1] Bu devler beş gruba ayrılırlar: Buz Devleri, Ayaz Devleri, Kaya Devleri, Dağ Devleri ve Ateş Devleri. İlk üç grup Jötunheimr'da yaşarken Ateş devleri Muspellheim'da yaşarlar.[1] Onların lideri Surtr'dur. Dağ Devleri'nin yaşadığı Utgardr'da büyük olasılıkla Jötunheimr'dadır.[1] Trolller'se hem Jotunheimr'da, hem başka diyarlar'da da yaşayan bir türdür. Thurslar ise devler arasında en güçlü olanlarına denir. (Troll kelimesi Thurs kelimesiyle bağlantılıdır.) Jötunn isminin Anglo-Sakson dilindeki başka bir telaffuzu da Ettin'dir. (Tolkien'in Orta Dünya mitojisi'ndeki Ent ismi, Ettin kelimesine dayanmaktadır.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Lindow, John (2002). Norse mythology: a guide to the Gods, heroes, rituals, and beliefs. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0195153828.