İçeriğe atla

Hermóðr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hermóðr, Sleipnir üzerinde Hel'e gider. Orada Baldr ile karşılaşır. 18. yüzyıl İzlanda el yazması NKS 1867 4to'dan.

Cesur Hermóðr (Eski Norsça "savaş-ruhu",[1] ingilizleştirilmiş hali Hermod) İskandinav mitolojisinde tanrı Odin'in oğullarından biri. Balder'i kurtarmak için çıktığı yolculuktan dolayı tanrıların ulağı olarak nitelendirilmektedir.

Tüm tanrılar ve hatta yaşayan her varlık Balder'in Ölümüne üzülmüştü. Sadece ökse otundan zarar alan tanrının bir aralarından ayrılması hepsine hayret vermişti. Bu olay üzerine tanrıların kralı Odin ölüler ülkesini ziyarete gitti. Odin'in zamanında o diyara sürgün ettiği Hel, diyarın kraliçesi olarak Odin'i karşıladı. Cinayetin baş sorumlusu Loki'nin kızı Hel, Balder'in diyardan ayrılmasına izin vermedi. Odin'in yoğun itirazları sonucu Hel de yumuşadı ve böylesine sevilesi bir ruhun yer yüzüne dönmek için tekrar bir şansı hak ettiğine ikna oldu. Lakin bir şartla. Nasıl ki ölmemesi için bütün canlılara yemin ettirilmişti, simdi de bütün canlılar doğması için ağlamalıydı.

Bu kutsal görevi Cesur Hermod üstlendi. Tek tek bütün diyarları gezip bütün canlılardan Balder için ağlamalarını istedi. Çok sevilen tanrı için ağlamaya hiçbir canlı itiraz dahi etmedi. Loki ise tüm bu olanları çok yakından takip etmeyi ihmal etmedi. Cesur Hermod'un yolculuğunun her anını ve amacını biliyordu. Fakat gene de doğrudan saldıramazdı. Çünkü tüm tanrılar tarafından kutsanan bu görev bu kadar belli bir şekilde kesilmesinin kendisine çok ağır patlayacağını biliyordu.

Cesur Hermod'un son durağında bütün rüzgarlar ve kayalar Balder'e olan sevgilerini göstererek ağlamaya başladılar. Fakat bir dev sadece Balder'e olan nefretini dile getiriyordu. Hermod'un yalvarışlarına asla kulak asmayan dev tek bir göz yaşı bile dökmedi.

Çok sevdiği tanrının bu sefer kesin olan ölümüyle kahrolan Hermod bir kez daha yas tutmaya başladı. Fakat bir kahkaha bütün bu gülüşleri bastırdı. Mağara derinliklerinden gelirmişçesine yankılanan bu kahkaha Asgard'da pek iyi bilinirdi. Bu kahkahayı anında tanıyan Loki tarafından kandırıldığını anında anladı, sonuçta Balder'in ölümüne ağlamayacak kaç varlık vardı ki?

Hemen devi yakalayıp Asgard'a götürmek için üstüne doğru zıpladı. Fakat şekil değiştirme yetenekleriyle bilinen Loki anında bir somon balığına dönüştü ve Cesur Hermod'un elinden kurtuldu.

Fakat en güçlü tanrı Thor'un elinden kurtulması o kadar kolay olmayacaktı. Thor, üvey amcasını sonsuz cezasına karar verilmesi üzerine diğer tanrıların huzuruna çıkarttı.

  1. ^ Orchard (1997:83).
  1. https://www.youtube.com/watch?v=8Poklx9Ifz4 13 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.