Ymir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ymir, İskandinav mitolojisinde bütün Jotunların ya da donmuş devlerin atasıdır. Auðumbla adlı kutsal inek tarafından emzirildiğine inanılır.Marvel Comics'in İskandinav mitolojisine dayanan Thor çizgi romanlarında da görülmüştür.

Ymir 3 tanrı tarafından öldürülür. Odin, Vili ve Vé. Ymir'in ölü bedeni dünyanın 9 bölümünü (Dünya, insan, kaya, okyanus, göl, bulut, gökyüzü, ateş ve buz yaratır. Ayrıca öldükten sonra bedeni bölünür ve 9 devi yaratır. Yggdrasill yani dünya ağacı, bu 9 diyarı ve dolayısıyla devleri birbirine bağlamaktadır.

Aşağıda belirtilen devler Attack on Titan animesindeki devlerin özelliklerini belirtmektedir, mitolojideki Ymir’den esinlenilmesine karşın mitolojide yerleri yoktur.

Kurucu Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Ásgard'ı temsil eden bu dev, bütün devlerin atası olup özelliği tüm devleri kontrol edebilmektir.

Saldırgan Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Vanaheimr'i temsil eden bu dev, geleceği görme yetisine sahiptir. Ayrıca Saldırgan dev, hangi çağda olursa olsun özgürlüğü için durmadan mücadele etmiştir. Aşırı dayanıklı ve asla pes etmeyen bir yapısı vardır.

Dişi Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfheim'i temsil eden bu devin özelliği, Dev Cazibesidir. Çığlığı ile belli mesafedeki tüm devleri kendine çekebilir. cazibesinden yana kendini sertleştirmede oldukça yeteneklidir.

Canavar Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Midgard'ı temsil eden Canavar Dev, diğer 9 Dev'den (Devasa Dev hariç) biraz daha büyüktür. Özelliği olan firlatma kabiliyeti ile istediği nesneyi istediği şekilde istediği yere yıkıcı bir şekilde yollayabilir. Ayrıca Dev yönlendirme yeteneğine de sahiptir. Kurucu devin kontrol yeteneğinin aksine o sadece yönlendirebilir.

Zırhlı Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Jötunheimr'ı temsil eden bu devin özelliği zırhıdır. Çok ağır silahlar haricinde eklem yerleri dışında vücudunun tamamını çoğu darbeden koruyabilir. Zırhın dezavantajı ise hızıdır.

Muazzam Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Muspelheim'i (ateşin alemi) temsil eden Devasa Dev, var olan en büyük devdir. 20-25 metrenin en büyük devler olduğu yerde Devasa Dev yaklaşık 65 metre uzunluğundadır. Özelliği ise Buhar Emisyonudur. Bu güce sahip olan dev, yaydığı buharı kontrol edebilir. Kendisine saldıranları bunun ile püskürtebilir veya aniden buhar olup yok olabilir. Dezavantajı ise ne kadar kullanırsa o kadar güçsüz ve zayıf düşmesidir.

Çekiç Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Svartálfheim'i temsil eden bu dev, yapısal sertleşme özelliğine sahiptir. Zırhlı devin vücudunu saran sertleşmiş yapısını belirli bir şekilde toplayıp silahlar yapabilir veya düşmanlarına oluşturduğu silah yardımı ile vücutlarını esir alır.

Çene Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Niflheimr'i temsil eden bu dev aşırı çevik ve atletiktir, el, tırnak,eklem yerleri gibi bölgeleri oldukça serttir. (zırh devine kıyasla.) ağaçlar gibi yapıların üstünde dolaşıp zıplayabilir. Diğer özelliği ise isminden de anlaşılacağı üzere ısırma kuvvetidir.

Taşıyıcı Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Nidavellir'i temsil eden bu dev, 4 ayak üzerindedir. Ayrıca en önemli özelliği dayanıklılıktır. (Saldırgan Dev'den bile fazla) bu dayanıklılık, ona aşırı yükleri taşıma imkanı sunar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]