Ymir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ymir, İskandinav mitolojisinde bütün Jotunların ya da donmuş devlerin atasıdır. Auðumbla adlı kutsal inek tarafından emzirilmiştir.Marvel Comics'in İskandinav mitolojisine dayanan Thor çizgi romanlarında da görülmüştür.

Ymir 3 tanrı tarafından öldürülür. Odin, Vili, Ve. Ymir'in ölü bedeni dünyanın 9 bölümünü (Dünya, insan, kaya, okyanus, göl, bulut, gökyüzü, ateş ve buz yaratır. Ayrıca öldükten sonra bedeni bölündü ve 9 dev yarattı. Yggdrasill yani dünya ağacı, bu 9 diyarı ve dolayısıyla devleri birbirine bağlamakta.

Kurucu Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Ásgard'ı temsil eden bu dev, bütün devlerin atası olup özelliği tüm devleri kontrol edebilmektir.

Saldırgan Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Vanaheimr'i temsil eden bu dev, geleceği görme yetisine sahiptir. Ayrıca Saldırgan dev, hangi çağda olursa olsun özgürlüğü için durmadan mücadele etmiştir. Aşırı dayanıklı ve asla pes etmeyen bir yapısı vardır.

Dişi Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfheim'i temsil eden bu devin özelliği, Dev Cazibesidir. Çığlığı ile belli mesafedeki tüm devleri kendine çekebilir.

Canavar Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Midgard'ı temsil eden Canavar Dev, diğer 9 Dev'den (Canavar Dev hariç) biraz daha büyüktür. Özelliği olan firlatma kabiliyeti ile istediği nesneyi istediği şekilde istediği yere yıkıcı bir şekilde yollayabilir. Ayrıca Dev yönlendirme yeteneğine de sahiptir. Kurucu devin kontrol yeteneğinin aksine o sadece yönlendirebilir.

Zırhlı Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Jötunheimr'ı temsil eden bu devin özelliği zırhıdır. Çok ağır silahlar haricinde eklem yerleri dışında vücudunun tamamını çoğu darbeden koruyabilir. Zırhın dezavantajı ise hızıdır.

Devasa Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Muspelheim'i (ateşin alemi) temsil eden Devasa Dev, var olan en büyük devdir. 15-20 metrenin en büyük devler olduğu yerde Devasa Dev yaklaşık 65 metre uzunluğundadır. Özelliği ise Buhar Emisyonudur. Bu güce sahip olan dev, yaydığı buharı kontrol edebilir. Kendisine saldıranları bunun ile püskürtebilir veya aniden buhar olup yok olabilir. Dez avantajı ise ne kadar kullanırsa o kadar güçsüz ve zayıf düşmesidir.

Çekiç Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Svartálfheim'i temsil eden bu dev, yapısal sertleşme özelliğine sahiptir. Zırhlı titanin vucudunu saran sertleşmiş yapısını belirli bir şekilde toplayıp silahlar yapabilir veya düşmanlarını kazığa oturtabilir.

Çene Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Niflheimr'i temsil eden bu dev aşırı çevik ve atletiktir, ağaçlar da dahil yapıların üstünde dolaşıp zıplayabilir. Diğer özelliği ise isminden de anlaşılacağı üzere ısırma kuvvetidir.

Taşıyıcı Dev[değiştir | kaynağı değiştir]

Nidavellir'i temsil eden bu dev, 4 ayak üzerindedir. Ayrıca en önemli özelliği dayanıklıktır. (Saldırgan Dev'den bile fazla) bu dayanıklılık, ona aşırı yükleri taşıma imkanı sunar.