Valkür

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Valkürler (Katledilmiş Seçenleri), İskandinav mitolojisinde Odin'in yardımcıları olan, miğfer ve mızrakla silahlanmış genç ve güzel bakirelerdir.[1] Gökten kanatlarıyla savaş alanına inip Einherjar denilen savaştaki cesur kahramanları Valhalla'ya götürürler.[1] Buraya götürmelerinin nedeni Ragnarok'da yani dünyanın sonunda olacak savaşta Odin'in yanında savaşacak güçlü savaşçılar toplamaktır.[1]

Modern ve antik sanatta Valkürler bazen muazzam güzellikte, zırh kuşanmış, kasklı, mızraklı dişilerdir. Asıl adları Valkyrjalar olmakla birlikte sanat eserlerinde ata binmiş bir şekilde olmalarının nedeni kurt için mecaz olan bir terimin Valkryja atı olarak yanlış çevirilmesidir.

İngilizcede Valkyrie Almancada Walküre olarak adlandırılan bu kavram II. Dünya savaşı sırasında bir grup üst düzey Alman subayın Hitler'i öldürme planının adı olmuştur. Bombalı saldırıdan Hitler şans eseri kurtulmuştur. Suikastı tertipleyen başta Albay Klaus von Stauffenberg olmak üzere Alman subaylar idam edilmiştir. Bu konuda çeşitli sinema filmleri yapılmıştır. Bunları sonuncusu 2008 yapımı ve başollerinde Tom Cruise'ın oynadığı Valkyrie'dir.Marvel Comics'in Thor çizgi romanlarında Valkürler önemli bir yer tutmaktadır. Valkyrie en önemli karakterlerrden biridir.

En meşhur Valkülerden bazıları Alruna, Brynhildr, Eir (Aynı zamanda sağlık tanrıçasıdır) Geiravör, Göndul, Gunnr, Herfjötur,Herja, Hlaðguðr, Svanhvít, Hildr, Hervör, Alvitr, Hlökk, Kára, Mist, Reginleif, Róta, Sigrdrífa, Sigrún, Skögul, Geirskögul, Skuld, Svipul ve Thor'la Sif'in kızı Thrúd'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Lindow, John (2002). Norse mythology: a guide to the Gods, heroes, rituals, and beliefs. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0195153828. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]