Nemrut Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nemrut Dağı
UNESCO Dünya Mirası
Nemrut mountain and blue sky.jpg
Nemrut Dağı
Konum  Türkiye
Kriter Kültürel: i,iii,iv
Referans 448
Tescil 1987 (11. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Nemrut Dağı, Türkiye'nin Adıyaman[1] ilinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır.Yüz ölçümünün büyük bir kısmı Kahta ilçesinde yer alırken az bir kısmı ise Malatya'nın Pütürge ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında Toros dağ silsilesinde bulunur.[2] 1987'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ, eski çağlarda "Kommagene" olarak bilinen, bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü millî park içinde kalan kültürel değerlerdir.[2] Doğu ve batı teraslarında Antiochos ile tanrı-tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri bulunmaktadır. Batı terasında eşsiz bir aslanlı horoskop yer almaktadır. Aslanın üzerinde 16 ışından oluşan 3 adet yıldız vardır ve bunların Mars, Merkür ve Jüpiter gezegenlerini temsil etmekte olduğu sanılmaktadır. Tarihte bilinen en eski horoskoptur.[3]

Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuştur. Bu anlamda Nemrut Dağı'na "batı ve doğu uygarlığının köprüsü" denebilir.[4]

Kommagene kralı Antiochos Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir.

Mezarda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan kazılarda da Antiochus'un mezarı bulunamamıştır. 1987'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır.[4]

Jeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahta ilçe sınırlarındaki Nemrut Dağı'nda karasal iklim özellikleri görülmektedir.[5] İlçe sınırlarındaki Atatürk Baraj Gölü nedeniyle, iklim yapısı önemli bir ölçüde değişikliğe uğrayarak Akdeniz iklimi ile benzerlik göstermeye başlamıştır. Ancak yaz ortasında bile, Nemrut Dağı'nda gün doğumu oldukça soğuk olur.[5]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ahmet Zafer Tel (2009). "Contributions to the flora of Nemrut Mountain". 28 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2021. 
  2. ^ a b "Türkiye Cumhuriyeti Milli Parklar Müdürlüğü "Nemrut Dağı" milli parkı". 13 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2015. 
  3. ^ "Nemrut-Komagene". Mootol.Nemrut,Komagene-Tekin Gün:Araştırma Yazı.9 Mart 2013. 7 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ a b "Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sitesinde Nemrut Dağı bilgi". 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2015. 
  5. ^ a b "Kahta, Adıyaman sınırlarındaki Nemrut Dağı'nda karasal iklim özellikleri ve millî parkı bilgileri". 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]