Ilgaz Dağları

Koordinatlar: 41°06′K 33°52′D / 41.100°K 33.867°D / 41.100; 33.867
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ilgaz Dağları
Ilgaz 35.JPG
Küçükhacat Tepe (2546 m)
En yüksek noktası
Yükseklik 2587 m
Çıkıntı Büyükhacet Tepe (2587 m), Küçükhacet Tepe (2546 m)
Koordinatlar
Jeoloji
Dağ türü Tektonik kıvrım

Ilgaz dağları. Batı Karadeniz Bölgesi'nin en yüksek dağ kütlesi. Kastamonu-Çankırı yolunun 1.875 m'lik bir geçitle aştığı Ilgaz dağı doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur. En yüksek zirvesi Batı Karadeniz'in en yüksek zirvesi de olan Büyükhacat tepesi 2587 m, ikinci zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2546 m yüksekliktedir[1].

Dağın özellikle kuzey kesimleri Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerine maruz kaldığından dolayı, güney yamaçlarına göre nemli ve yağışlı bir iklime sahiptir. Bu iklimsel farklılıklar bitki örtüsünün kısa mesafelerde bile büyük değişimler göstermesine sebep olmuştur. Kuzey yamaçlardaki alçak yerlerde meşe ve kayın gibi geniş yapraklı türler görülürken; yükseklere çıkıldıkça göknar ve sarıçam baskın olur. Güney yamaçlarda karaçam baskın ağaç türüdür. Orman üst sınırı 2000-2200 metredir. Orman üst sınırının üzerindeki alpin kuşakta otsu bitkiler yaygındır. Millî park flora ve fauna özellikleri bakımından önemlidir.

Doğal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Flora[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz Dağların tümü biyolojik çeşitlilik açısından önemli bitkiler ve zengin ağaç çeşitliliğine sahip olduğu 2009 yılında Milli park içerisindeki Flora ve Fauna'sı hakkında araştırma yapan belgesel yönetmeni Tekin gün notlarından anlaşılmaktadır. 24 çeşit orkidenin büyük çoğunluğu Ilgaz dağlarında bulunmaktadır. Sarıçam, köknar, iğne yapraklı ağaçlar, ve bitkiler içinde bodur çalılar, fındık, kuşburnu, böğürtlen, orman gülü, kızılcık, funda, yabani erik ve çiçekler orman altı formasyonu içinde bulunmaktadır.[2]

Fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Milli park, fauna açısından çok zengin olduğu gözükmektedir. Yabani hayvanların yaşam alanı seçtikleri bu dağlar'da Ayı, kurt, tilki, karaca, vaşak ve yaban domuzu en çok görülen hayvanlar arasında olduğu tespit edilmiştir.

Ilgaz Dağı Karadeniz ile İç Anadolu'yu ve Gökırmak ile Devrez Çayı'nın havzalarını birbirinden ayırır. Alanda Uluslararası Kayak Federasyonunun kuzey disiplini ve Alp disiplini için belirlediği standartlara uygun kış sporu alanları bulunur[1].

Ilgaz Türküsü Ilgaz Dağları için yazılmış ve anonim parçadır.

Kış sporları ve turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış sporları tesisleri Ilgaz Millî Parkı içinde yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat, 950 m uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi/saat kapasitesindedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b İBRET, Yrd. Doç. Dr. B. Ünal (2006). "Ilgaz Dağlarında Kış Turizmi". Türk Coğrafya Dergisi, s:44. 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  2. ^ "Çankırı Coğrafya-Ilgaz Dağları". Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, 10 Nisan 2021. 6 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.