Koru Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koru Dağları
Harita
Koru Dağları'nın konumu
Koru Dağları'nın konumu
Koru Dağları
Koru Dağları'nın konumu
En yüksek noktası
Yükseklik 726 m (2.382 ft)
Çıkıntı 350 m (1.150 ft)
Koordinatlar 40°45′15″K 26°54′23″D / 40.75417°K 26.90639°D / 40.75417; 26.90639
Coğrafya
Konum Tekirdağ, Edirne  Türkiye

Koru Dağları, Gelibolu Yarımadası'nın kuzey sınırından başlayarak Ergene Havzası'na kadar inen önemli bir yükseltidir.[1]

Zirve noktası komşu Işıklar (Ganos) Dağları'na oranla az olmasına karşın karaca yetiştirme bahçeleri, kır bahçeleri ile gezilecek bir coğrafyadır. Koru Dağları, Çanakkale-İstanbul yolunun üzerinde bulunan bir dağdır. Büyük oranla Tekirdağ il sınırları içindedir. Gelibolu Yarımadası'nın kuzey sınırı ve Malkara'dan başlayarak Ergene Havzası'na kadar inen, doğası ve yaban yaşamı ile Anadolu'nun en önemli coğrafyalarından biridir. En yüksek noktası 726 metredir.

Koru Dağları, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinden, Edirne'nin Keşan ve Enez ilçelerine kadar tepeleri ve yükseltisi fazla olmayan uzantıları ile kıyıya paralel bir şekilde uzanır. Zirve noktası komşu Işıklar (Ganos) Dağları'na oranla az olmasına karşın genellikle kızılçam ve meşe türlerinden oluşan ormanları[2], yaban hayatı koruma sahası, karaca yetiştirme sahası ve kır bahçeleri ile gezilecek bir coğrafyadır. Çanakkale-İstanbul yolu, Koru Dağı üzerinden geçer. Bu tepenin yüksekliği 350 metredir ve çevresi Mecidiye'ye kadar genellikle kızılçam ormanları ile kaplıdır. Bölgeden geçen Çanakkale-İstanbul yolu üzerinde Koru Dağı dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Güney yamaçları dik olmasına rağmen kuzey yamaçları böyle değildir. Bu bölgeye en yakın köylerden bazıları Çanakkale Gelibolu'ya bağlı olan Şadıllı, Kalealtı, Adilhan, Edirne Keşan'a bağlı olan Yerlisu, Mahmutköy, Büyükdoğanca, Tekirdağ Malkara'ya bağlı olan Gözsüz, Balabancık, Elmalı, Deveci ve Karacahalil'dir. Bu köyler, Koru Dağ orman köylerinden sadece birkaç tanesidir. Dağların güney yakasında ise Evreşe kasabası, Süleymaniye ve Bayramiç bulunmaktadır. Doğusunda Şarköy ilçesi ve Işıklar Dağları bulunur. Kuzeyinde ise Malkara ve Keşan ilçeleri vardır. Koru Dağları çeşitli derelerle yarılmıştır. Kuzey yamaçlarından doğan dereler birleşerek Evreşe (Kavak) Ovasında Kavak Çayı adını alır ve Saros Körfezi ile buluşur.

Koru Dağları, Trakya'nın en önemli üç yükseltisinden biridir ve yaban hayatı ile Yıldız Dağları'ndan sonra Trakya'daki en önemli coğrafya olma özelliğine sahiptir.[kaynak belirtilmeli] Koru Dağları'nda gerçekleştirilen yoğun ağaçlandırma çalışmaları[3] ve çevre köylülerin bilinçlendirilmesi ile Koru Dağları'nın geleceğinin şu an için parlak olduğu söylenebilir.[kaynak belirtilmeli] Kızılçam, meşe, gürgen ve karaçam gibi ağaç türleri ile, Şarköy ilçesinin kuzey batısından başlayıp Kuzey Gelibolu ve Güney Malkarayı geçerek Keşan ilçesinin Mecidiye kasabasına kadar yoğun orman örtüsü ve yabani yaşamı ile Trakya'nın en önemli Doğa alanlarından biri olma özelliğine sahiptir. Dağın bünyesindeki en önemli canlılar karaca, kurt, tilki, yaban domuzu ve tavşandır. Ayrıca keklik, sülün gibi birçok kuş türü de bölgede yaşamaktadır. Bölgede endemik bitki türleri de bulunmaktadır. Koru Dağları'nın orman yapısı, batı yakası genellikle kızılçam ağırlıklı olmak üzere karaçam ve meşe topluluklarından oluşur. Doğu yakası ise genellikle meşe gibi yaprak döken ağaç türlerinden oluşan ormanlar ile kaplıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ "Tekirdağ Konumu". tekirdagtso.org.tr. 3 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2018. 
  3. ^ "KORUDAĞ AĞAÇLANDIRMA TARİHİNDEN BİR KESİT". hakanesme.com. 3 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2018.