Pamukkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hierapolis - Pamukkale
UNESCO Dünya Mirası
Konum Türkiye
KriterKarışık: iii, iv, vii
Referans485
Tescil1988 (12. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Pamukkale, Türkiye'nin Ege bölgesindeki Denizli iline bağlı doğal bir mevkidir. Şehir Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat minerallerin teraslarını, travertenlerini kapsamaktadır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur. Hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih yerlerindendir.

Pamukkale travertenlerinden bir fotoğraf.

Eski Hierapolis kenti, toplam 2.700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin" üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5–10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Travertenler; görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir[1] .[2]

Jeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur.

Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralığında 17 adet sıcak su kaynağı vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "Pamukkale Kaplıcaları" (PDF). teb.org.tr. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
  2. ^ "Antik havuza serinlemek için değil, şifa için giriyorlar". milliyet.com.tr. 5 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
  3. ^ "Pamukkale Travertenleri". Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. 25 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]