Canik Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Canik Dağları
En yüksek noktası
Yükseklik 1971 m (Aydoğan Tepe)
Çıkıntı Böğürtlen Dağı 1546 m
Jeoloji
Dağ türü Tektonik Kıvrım Dağı

Canik Dağları; batı uçları Samsun ilinde yer almak üzere, doğu uçları Ordu iline kadar sarkan ve Karadeniz'e paralel uzanan, Orta Karadeniz sıra dağları.[1]

Canik Dağları'nın ortalama yüksekliği 1500 metredir. Canik Dağları; Samsun'un güneybatısından, Kızılırmak vadisinden başlayıp Ordu'nun doğusundan akan Melet Irmağı'na kadar 180 km boyunca uzanır. Güney sınırı yaklaşık 60 km olup Kelkit ırmağında biter.[2] Canik Dağları'nın kara ulaşımını aksatmaması yanında etekleri tarıma oldukça uygundur. Dağların ormanlarla kaplı olması sonucu, bölgede birçok orman köyü bulunmaktadır.

Yeşilırmak'ın ve Melet Irmağı'nın enlemesine yardıkları dağların en yüksek dorukları Böğürtlen Dağı (1546 m) ve Aydoğan Tepe'dir (1971 m).[3]

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Canik Dağları, Doğu Karadeniz Dağları kadar kıyı yakın ve yüksek değildir. Bu nedenle yağış kıyıda az iken iç kısımlara kadar ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak bölge sınırları Orta Karadeniz Bölümünde iç kısımlara doğru daha fazla sarkar. Dağların kıyıdan uzak olması sebebi ile kıyı düzlükleri daha geniştir[4]. Dağların alçak olması kıyı ile iç kısımlar arasında ulaşımı kolaylaştırır. Orta Karadeniz Bölümünün iç kısımlara kara ve demir yolu ile bağlanması Samsun'un gelişiminde etkilidir.

İklim ve Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Canik Dağları'nın kuzeye bakan yüzlerinde kayın ağacının hakim olduğu nemli ormanlar yer alır. Tahrip edilmediği alanlarda ormanlar kıyılardan başlar, tepe ve platolar yüzeyi ile dağlık alanları yoğun şekilde kaplar. Karadeniz Dağlarının en alçak kesimini oluşturan dağların güney yamaçlarında sarıçam ve meşe ağaçlarının yoğun olduğu kuru ormanlar yer alır[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Samsun Özel İdare internet sitesi - Coğrafi yapı". 17 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2008. 
  2. ^ "Bir Coğrafi Bölge olarak Canik Tarihi Alt Yapısı - Necati Demir". 23 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2008. 
  3. ^ Groiler International Americana IV/51
  4. ^ GENÇ, Ömür (2001). "Karadeniz Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Durum" (PDF). kalkinma.com.tr. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. 
  5. ^ AKTAŞ, Dr. Hasan (1994). "Orta Karadeniz Bölümünde Bitki Alanlarının Dağılışı". Türk Coğrafya Dergisi. 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017.