İçeriğe atla

Mikroskobi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Polenin taramalı elektron mikroskobu görüntüsü
Biyokimya laboratuvarında mikroskobik inceleme

Mikroskobi, çıplak gözle görülemeyen nesneleri ve alanları (normal gözün çözünürlük aralığı içinde olmayan) görüntülemek için mikroskop kullanmanın teknik adıdır.[1] Üç iyi bilinen mikroskopi dalı vardır: optik, elektron ve taramalı prob mikroskobu. Bununla birlikte görece yeni ortaya çıkan X-ışını mikroskobu alanı da mevcuttur.

Optik mikroskopi ve elektron mikroskopisi; numune ile etkileşime giren elektromanyetik radyasyon /elektron ışınlarının kırınımını, yansımasını veya kırılmasını böylece bir görüntü oluşturmak için saçılan radyasyonun veya başka bir sinyalin toplanması prensibine dayanır. Bu işlem numunenin geniş alanlı ışınımıyla (örneğin standart ışık mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu) veya numune üzerinde ince bir ışının taranmasıyla (örneğin konfokal lazer tarama mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu) gerçekleştirilebilir. Taramalı prob mikroskopisi, bir tarama sondasının ilgilenilen nesnenin yüzeyi ile etkileşimi prensbi ile çalışır. Mikroskopinin gelişimi biyolojide devrim yaratmış, histoloji alanını doğurmuştur ve bu nedenle yaşam ve fizik bilimlerinde temel bir teknik olmaya devam etmektedir. X-ışını mikroskobu üç boyutludur ve tahribatsızdır. Aynı numunenin in stu veya 4D çalışmalar için tekrar tekrar görüntülenmesine izin verir. Daha yüksek çözünürlük tekniklerine geçmeden önce çalışılan numunenin "içini görme" yeteneği sağlar. Bir 3D X-ışını mikroskobu bilgisayarlı tomografi (microCT) tekniğini kullanır; numuneyi 360 derece döndürür ve görüntüleri yeniden oluşturur.

  1. ^ "What is Microscopy?". The University of Edinburgh. 6 Mart 2018. 10 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]