Laboratuvar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Faraday, 19. yüzyıl fizikçi ve kimyager, kendi laboratuvarında çalışırken.
Köln Üniversitesi'nde bir biyokimya laboratuvarı
Mikrobiyolojik araştırmalarda kullanılan kanlı agar besiyerleri

Laboratuvar (halk dilinde lab), bilimsel veya teknolojik araştırmaların, deneylerin ve ölçümlerin kontrollü koşullarda gerçekleştirilmesini sağlayan tesistir.

Laboratuvar hizmetleri çeşitli ortamlarda verilmektedir: doktor muayenehaneleri, klinikler, hastaneler, bölgesel ve ulusal başvuru merkezleri.[1]

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Laboratuvarların organizasyonu ve içeriği, bünyesinde çalışan uzmanların farklı gereksinimlerine göre belirlenir. Bir fizik laboratuvarında bir parçacık hızlandırıcı veya vakum odası bulunabilirken, metalurji laboratuvarında döküm veya rafine etmek için metaller veya mukavemetlerini test etmek için aparatlar bulunabilir. Kimyager veya biyolog ıslak laboratuvar kullanabilirken, psikoloğun laboratuvarında tek yönlü aynalar ve davranışları gözlemlemek için gizli kameralar olan bir oda olabilir. Bilgisayar bilimcilerince yaygın kullanılanlar gibi bazı laboratuvarlarda bilgisayarlar (bazen süperbilgisayar'lar) simülasyonlar veya veriler için analiz yapar. Diğer alanlardaki bilim adamları, başka laboratuvar türlerini de kullanırlar. Mühendisler teknolojik cihazları tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için laboratuvarları da kullanır.

Bilimsel laboratuvarlar okullarda ve üniversitelerde, endüstride, devletde veya askeri tesislerde ve hatta gemilerde ve uzay aracında araştırma odası ve öğrenme alanı'ları olarak bulunabilir.

Laboratuvar, Brecon İlçe Kız Okulu

Laboratuvar terimi ayrıca, bilimsel amaç gütmeyen ama içerdiği alet, edevat ve çalışma yöntemleri bakımından bir bilim laboratuvarına çok benzeyen tesisler için de kullanılmaktadır. Örnek olarak aşağıdaki laboratuvarları sayılabilir:

  • Mekanik test laboratuvarı
  • Film veya fotoğraf laboratuvarı
  • Bilgisayar laboratuvarı
  • Tıbbi veya medikal laboratuvarlar
  • Kimya laboratuvarları
  • Yangın test laboratuvarları

Laboratuvar alanları günümüzde birçok sektöre girmiştir. Sağlık, besin ve kullanılan birçok maddede testler yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]