Petri kabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Henüz kullanılmamış camdan imal bir Petri kabı

Petri kabı, Petri plakası veya Hücre kültür kabı biyologların kültür hücreleri [1] ya da küçük yosun bitkiler için kullandığı basit bir cam veya plastik silindir şeklinde kapaklı kaptır.[2] Petri kabını Alman bakteriyolog Julius Richard Petri, Robert Koch'un asistanı olarak çalışırken icat ettiğinden dolayı onun adıyla anılmaktadır. [3] Cam petri kapları sterilize edilerek (örneğin; otomatik bir karıştırıcıda ya da 160 ° C 'de, bir sıcak hava fırını içinde kuru ısıtma ile bir saat içinde) yeniden kullanılabilir. Ancak sterilize edilen plastik petri kabında bir sonraki deneyde çapraz kirlilik bir sorun haline gelebileceğinden dolayı, plastik Petri kapları genellikle tek kullanımlık olarak kullanılmaktadır.


Modern Petri kablarının üst bölümünde genellikle halkalar bulunmaktadır. Böylece üst üste konulan Petri kaplarından birisinin aradan çıkartılması kolaylaşır. Birden fazla kap "çok iyi plaka" olarak adlandırılan kap oluşturmak için tek bir plastik kap içerisine dâhil edilebilir. Petri kapları genellikle kültür bakterileri için kullanılırlar.

Mikrobiyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Petri kabında, agar temelli büyüme ortamında oluşan bakteri kolonileri.

Petri kapları mikrobiyoloji çalışmalarında genellikle agar plakaları yapmak için kullanılır. Sıcak sıvı içeren agar kabı kısmen besin maddeleri, kan, tuzlar, karbohidratlar, indikatörler, boyalar, amino asitler ve antibiyotikler gibi belirli maddelerin karışımını içeren içerik ile doldurulur. Daha sonra agar soğur ve katılaşır. Artık plaka aşılama olarak bilinen süreçte, örnek almaya uygun hale gelir. Virüs veya faj kültürler için, iki aşamalı bir aşılama gereklidir. Bakteriler ilk ana viral inokülümü sağlamak üzere yetiştirilmektedir.

Petri kaplarındaki agar, havadaki partiküllerin dibe çökerek kültürlenmiş mikroplara bulaşma riskini azaltmak amacıyla ve ortamı bozan su yoğunlaşmasını önlemek için baş aşağıya döndürülerek inkübe edilir.

Bilim adamları uzun doğal hücrelerin yetiştirilmesi için geleneksel sert yüzeylerin uygun olmadığını ve bu tür fenotipleri ortaya çıkartmak için matris yapay yumuşak ortamlar oluşturulması gerektiğini dile getirmektedirler. Ancak yumuşak bir bir matris içerisinde hücre büyütülmesi yoğun emek gerektiren, oldukça pahalı ve pratik olmayan bir girişimdir. [4][5]

Diğer kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Petri kapları aynı zamanda sıvı bir ortamda veya katı agar kullanılarak, ökaryotik hücre kültürü için de kullanılabilir. Boş Petri kapları bitki çimlenmesi veya küçük hayvan davranışlarının incelenmesi ya da bu tür örnekleri fırında kurutma, taşıma veya depolama amacıyla gün geçtikçe kullanım alanı artan çeşitli konularda kullanılmaktadır. Petri kapları optik bir şeffaflık ve düz bir profil oluşturduğundan dolayı özellikle sıvılı ortamların mikroskop altında incelenmesi için bir priz olarak kullanılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mosby's Dental Dictionary (2nd bas.). Elsevier. 2008. http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/petri+plate. Erişim tarihi: 2010-02-11. 
  2. ^ Ralf Reski (1998): Development, genetics and molecular biology of mosses. Botanica Acta 111, pp 1–15.
  3. ^ İngiliz Dilinde Amerikan Heritage Meslek Sözlüğü'nde Petri kabı
  4. ^ Gilbert, P.M. et al. Substrate elasticity regulates skeletal muscle stem cell self-renewal in culture. Science 329, 1078–1081 (2010).
  5. ^ Chowdhury, F. et al. Soft substrates promote homogeneous self-renewal of embryonic stem cells via downregulating cell-matrix tractions. PLoS ONE 5, e15655 (2010).