Yepd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YPD orta şişe ve YPD agar

YEPD veya YPD ((İngilizce):Yeast Extract Peptone Dextrose, (Türkçe): Maya özütü Peptonlu Dekstroz) Ekmek veya bira mayasından otolizasyon, asit veya proteolitik enzimlerle hidrolizasyon yoluyla elde edilen maya özü. Maya büyümesi için tam bir ortamdır. Bu maya ekstratı, pepton bidest içerir. Su ve glikoz veya dekstroz. Bu agar içeren katı bir ortam olarak kullanılabilir. Maya ekstresinin, tipik büyümeyi gerçekleştirmesi üzerine gereken tüm amino asitleri içerir.

YEPD bir agar versiyonu tipik olarak % 1 (kütle / hacim) kalanı bidest su olması ile maya ekstresi, % 2 pepton, % 2 glikoz / dekstroz, % 2 agar'dan oluşur. Tam bir ortam olarak, YEPD oksotrofları test etmek için bir seçim ortamı olarak kullanılamaz. Bunun yerine, YEPD maya kültürlerini büyütmek için bir büyüme ortamı olarak kullanılır. YEPD tipik olarak damıtılmış suda% 1 maya özütü,% 2 pepton ve% 2 glikoz / dekstroz içerir. Bir et suyu olarak yapılabilir veya 1 ilavesiyle bir agar jeli haline getirilebilir. % 5 ila 2 agar ila sıcak et suyuna ve karışımın soğumasına ve katılaşmasına izin verir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yeast Extract-Peptone-Dextrose (YPD) Agar" (PDF). 29 Aralık 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2017. 
  2. ^ "protocol: YPD plates". fg.cns.utexas.edu (İngilizce). 3 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2017.