Hans Christian Gram

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hans Christian Gram
Doğum13 Eylül 1853(1853-09-13)
Ölüm14 Kasım 1938 (85 yaşında)
Danimarka
VatandaşlıkDan
Kariyeri
DalıBakteriyoloji
Doktora
danışmanı
Japetus Steenstrup

Hans Christian Joachim Gram (d. 13 Eylül 1853, ö. 14 Kasım 1938), Dan bakteriyolog. Hukuk profesörü Frederik Terkel Julius Gram ve Louise Christiane Roulund'un çocuğuydu.

Kopenhag Üniversitesinde botanik okudu ve sonra zoolog Japetus Steenstrup'un asistanı olarak çalışmaya başladı. Bitkiyle ilgili çalışmaları onu farmakolojinin temelleri ve mikroskobun kullanımını öğrenmeye yöneltti.

1878'te tıp okuluna başladı ve 1883'te mezun oldu. Aynı zamanda Avrupa'yı gezdi. 1884 yılında Berlin'de, iki büyük bakteri sınıfının ayırt edilmesi için bir yöntem geliştirdi. Yöntem Gram boyama ismini aldı ve biyokimya ve mikrobiyolojide standart prosedür oldu.

1891 yılında Gram, farmakoloji dersleri vermeye başladı ve yılın sonlarında Kopenhag Üniversitesi'ne farmakoloji profesörü olarak atandı. 1900 yılında farmakoloji profesörlüğünden istifa edip tıp dalına geçti.

Gram boyama[değiştir | kaynağı değiştir]

Gram'ı uluslararası üne kavuşturan gram boyama yöntemi bakterilerin mikroskop altında daha net görülmesi için renklendirmiştir. Gram boyama icat edildikten sonra bakterileri sınıflandırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Gram o kadar alçakgönüllüydü ki, yöntemi anlattığı makaleye şöyle bir not düşmüştü: "Makaleyi paylaşmama rağmen yöntem pek mükemmel değil ve kusurları var ama sizin belki yöntemi geliştirip kullanabilmenizi umut ettiğim için makaleyi paylaştım." Gram boyasının hammaddesi kristal viyole boyası ve safranin mikroskobik boyasıdır.

Diğer çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekteki alyuvarlar hakkında araştırmalar yapmıştır. 1900'de tıp profesörü olduktan sonra 4 tane tıbbi makale yayınlamış ve bu makaleler Danimarka'da oldukça fazla kullanılmıştır.

Gram 1923 yılında emekli oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]