Gustav Giemsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gustav Giemsa

Gustav Giemsa (d. 20 Kasım 1867 - ö. 10 Haziran 1948), Medar-Blechhammer yerlisi (şimdi Kędzierzyn-Koźle şehrinin bir parçası) Alman kimyager ve bakteriyolog. Genellikle "Giemsa Boyası" olarak bilinen bir boya çözeltisi oluşturması ile tanınır. Bu boya sıtma ve Plasmodium, Trypanosoma ve Chlamydia gibi parazitlerin histopatolojik tanısı için kullanılır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Giemsa,Leipzig Üniversitesi'nde eczacılık ve mineraloji ve Berlin Üniversitesi'nde kimya ve bakteriyoloji okudu. 1895-1898 yılları arasında Alman Doğu Afrika'da eczacı olarak çalıştı. Hamburg'daki Institut für Tropenmedizin'de Bernhard Nocht'a asistanlık yaptı ve 1900'de Kimya Bölüm Başkanı oldu.

1904'te Giemsa, kamçılılar, kan hücreleri ve bakteriler için boyama prosedürü üzerine bir makale yayınladı.Giemsa,Romanowsky Boyasını(Eosin Y ve Metilen Mavisi) gliserol ile stabilize ederek geliştirdi. Bu, hücrelerin mikroskopisi amacıyla tekrarlanabilir şekilde boyanmasına izin verdi. Bu yöntem günümüzde laboratuvarlarda kullanılmaktadır.

1933'te Giemsa, Alman Üniversiteleri ve Liselerinin Profesörlerinin Adolf Hitler'e ve Nasyonal Sosyalist Devlet'e bağlılık yemini etti. Daha sonra NSDAP'a katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Newspaper clippings about Gustav Giemsa in the 20th Century Press Archives of the ZBW