Middle-earth: Shadow of War

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Middle-earth: Shadow of War
Geliştirici Monolith Productions
Yayımcı Warner Bros. Interactive Entertainment
Yönetmen Michael de Plater
Seri Middle-Earth: Shadow of Mordor
Motor LithTech
Platformlar Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Çıkış Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
  • dç: 10 Ekim 2017
Türler Üçüncü Şahıs Nişancı
Aksiyon-Macera
Açık Uçlu Oynanış
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Middle-earth: Shadow of War, Monolith Productions tarafından geliştirilen ve dağıtımı Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yapılacak olan açık dünya aksiyon rol yapma oyunu türünde bir video oyunudur. 2014 yılında çıkış yapmış Middle-earth: Shadow of Mordor isimli oyunun devam oyunudur. Çıkış tarihi Microsoft Windows, PlayStation 4, ve Xbox One platformları için 10 Ekim 2017 olarak açıklanmıştır.[1]

Shadow of War, J. R. R. Tolkien'in efsanevi Orta dünya'sında geçen önceki oyun Shadow of Mordor'un, zaman olarak The Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi arasında gerçekleşen hikâyesinin devamını konu edinmektedir. Oyuncu önceki oyunda olduğu gibi vücudunu bir elf lordu olan Celebrimbor'un ruhu ile paylaşan ranger Talion olarak oynayacaktır. İkili birlikte güç yüzüklerinden birini kullanarak Karanlık Lord Sauron ve Nazgul güçlerine karşı bir orduyu yönetecektir. Oyunda, Shadow of Mordor'da olduğu gibi Nemesis sistemi var olacaktır. Bu sistem sayesinde oyuncu, Orta Dünya'daki bazı ırkların kontrolünü kazanarak edindiği Yandaşlar ile değişik stratejiler kullanarak görevleri tamamlamaya çalışacaktır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun oynanış olarak open world ( açık dünya) unsurları içermektedir. Karakterimiz ile edindiğimiz özellikler aracılığı ile çevredeki canlıları kontrol edebilmekte, kendi ordumuzu oluşturabilmekteyiz (Nemesis Sistemi). Karakterimiz Talion adında bir Ranger'dır. Ve oyunda geçişli olarak Celebrimbor adlı elf karakter kullanılabilmektedir.Yüzüklerin efendisi serisinden bazı karakterler oyunda görevler süresince görülebilmektedir.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki oyun Middle-Earth: Shadow of Mordor'da mevcut olan Nemesis Sistemi daha da geliştirilmiştir. Artık sizin ordunuzdaki askerlerde birbirleri ile mücadele edebilecek seviye atlayabilecekler.

Nemesis Sistemi ile ordunuza komutan olarak atadığınız askerler savaşta sizi kurtarabilecekler. Örneğin bir kalede Elite Warchief ile savaşıyorsunuz tam sizi yenerken bir karakter savaşa dahil olup o sizi öldürmeden onu öldürebiliyor.

Oyuna kaleleri ele geçirme özelliği eklenmiş.Artık ordunuzla kalelere saldırıp ele geçirebileceksiniz . Savaş sonunda eğer kazanırsanız kaleye bir komutan atamak için kendi komutanlarınızdan birini seçmeniz gerekecek.

Oyunun trailerında göründüğü kadarıyla artık Ejderhaları sürebileceksiniz.

Önceki oyundaki gibi çeşitli yerlere okla ateş ederek patlatabileceksiniz fakat bu daha da çeşitli hale getirilmiş. Örneğin kale savaşlarında düşman kaleden kızgın yağ döküp ortalığı ateşe verebiliyor.

Oyunda bulunan harita önceki oyuna göre geliştirilmiş ve daha kullanışlı hale getirilmiş.

Yeni eklenilen birçok savaş mekaniği.

Oyunda Balrog bulunmaktadır , kesin olmasa da bir görevin sonunda final boss olarak kendisiyle dövüşebilirsiniz (Yüksek İhtimal).

Nemesis Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüllü Nemesis Sistemi daha kullanışlı hale getirilmiş. Önceki oyun olan Shadow of Mordor'da orklar sizle ve kendi aralarında mücadele ediyordu. Şimdi ise sizin ordunuzda da aynı mücadele bulunacak.Eğer bir kaleyi ele geçirirsenizde komutanlarınızdan birini bu kalenin başına atamanız gerekiyor.

Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun ilk duyurulduğunda, çıkış tarihi Kuzey Amerika için 22 Ağustos 2017; Avrupa içinse 25 Ağustos 2017 olarak açıklanmıştı. Fakat Warner Bros. Interactive 2017 yılının Temmuz ayında yaptığı açıklamayla, oyunun çıkış tarihinin ertelenerek 10 Ekim 2017 olarak güncellendiğini duyurmuştur. Bu ertelemenin gerekçesi olarak ise, geliştirici ekibin, oyuncuların beklentilerini tam olarak karşıladıklarından emin olmak istediği, bunun için de biraz daha zamana ihtiyaçları olduğu belirtilmiştir.[2]

Bununla birlikte, 28 Eylül 2017 tarihinde, oyunun bir mobil versiyonu kullanıma sunulmuştur.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.shadowofwar.com/
  2. ^ Phillips, Tom (1 Haziran 2017). "Middle-earth: Shadow of War release date delayed". Eurogamer. 1 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2017.