Legolas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Legolas
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıprens, Yeşil yaprak
İsminin anlamıYeşil yaprak
IrkıSindarin Elfi
SilahıYay, Ok, İki Hançer
Ölüm tarihi120 D.Ç.'da Gimli'yle denizin ötesine geçti

Legolas, Tolkien Evreninde bir kurgusal kahramandır.[1] Kuyutorman'ın Elf prensidir.[1] Babası Thranduil'dir.[1] Annesi sonsuz gözyaşı savaşında ölmüştür ve yaşı tam olarak bilinmemektedir. Orlando Bloom tarafından canlandırılmıştır.[2]

Adı "yeşil yaprak" güneş ışığı, elf perisi anlamına gelen Legolas, Kuzey Karanlık Ormanı olan Kuyutorman'ın Sindar Elf Kralı Thranduil 'in oğludur.[1] Yakışıklılığı ve üstün ok atma becerisiyle dikkat çeker. 3. Çağın en güçlü elf okçularından biridir. Önceleri babası onu Gollum'u bulması için görevlendirdi ama Legolas, yüzyıllardan beri kimseye gözükmeyen, saklanmayı çok iyi beceren Gollum'u bulmayı başaramadı.

Daha sonra Güneşin Üçüncü Çağının 3019. yılında Legolas, Elrond tarafından yüce divana çağrılarak Yüzük Kardeşliği'nin bir üyesi oldu. Keskin elf gözleri, ormanlık alanlardan edindiği deneyimleri ve ölümcül yayı, hızı ve zekası ile, Kardeşliğe büyük yararı dokundu.[3]

Daha sonra Gandalf'ın liderliğinde Caradras geçidine, daha sonra da cücelerin mekanı Moria'ya gitti. Gandalf kaybolduktan sonra Aragorn'un önderliğinde Lothlorien'e oradan da Amon Hen'e gitti. Amon Hen'de Boromir öldürüldü, Merry ile Pippin kaçırıldı, Frodo ve Sam ise onlardan farklı bir yol izleyince kardeşlik bozuldu. Aragorn ve Gimli ile birlikte Merry ile Pippin'i kurtarmak için Ork'ların peşine düştü.

Daha sonra Legolas Rohan'ı savunmak için Miğfer Dibi Muharebesine katıldı. Savaş bittikten sonra bu üçlü Gondor'u kurtarmak için, Ölüler Geçidinden geçerek Pelargir'deki Korsan gemilerini ele geçirdi ve gemilerle Pelennor Düzlükleri Savaşı'na katıldılar.

Sauron yok edildikten sonra Legolas, Ithilien'de bir Ormanlık Bölge Elfleri kolonisi kurdu ve buranın efendisi oldu.[1] Dördüncü Çağın 120. yılında Aragorn'un ölümünün ardından kendisinin yaptırdığı gemi ile Legolas, arkadaşı Cüce Gimli birlikte Ölümsüz Topraklara doğru yelken açtı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Berlatsky, Berlatsky (17 Aralık 2012). "Peter Jackson's Violent Betrayal of Tolkien". The Atlantic (İngilizce). 23 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2021. 
  3. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]