İçeriğe atla

Éowyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Éowyn
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Éowyn
Unvanı/Diğer adıRohan'ın Ak Hanımı, Korkusuz İnançlı, Korkusuz Melek, Rohan'ın Muhafız Kızı, Ithilien Hanımı
Irkıİnsan, Rohirrim
SilahıKılıç ve mızrak
Doğum tarihiÜÇ 2995

Eowyn, J. R. R. Tolkien'in Orta Dünya evreninde bir Rohanlı asilzâdedir.[1][2] Eski Rohan Kralı Thengel oğlu Theoden'in kızkardeşi Theodwyn'in ve -kocası eski Rohan orduları komutanı- Eomund'un kızıdır. Yüzük Savaşı sırasındaki Rohan orduları komutanı ve Rohan'ın üç numaralı yöneticisi Eomund oğlu Eomer'in kız kardeşidir.

Éowyn'in yüzü çok zarif, uzun saçları altından bir nehir gibidir. İnce ve uzundur fakat çelik gibi sert, güçlü bir görünümü vardır.

Kralın oğlu Theodred'in ölümüne ve kralın Saruman tarafından aklının zehirlenişine şahit olmuştur. Daha sonra Ak Gandalf gelip Saruman'ı yenmiş ve Kralı kurtarmıştır. Kral Theoden, halkını, Saruman'ın ordusundan korumak için Miğfer Dibi'ne sığındırınca Eowyn, bir kız olduğu için savaşmasına izin verilmemiş ve mağaralarda kadınlarla çocukları korumuştur. Savaş büyük kayıplarla kazanılmıştır (Théoden'in kişisel koruması Hama da bunlar arasındaydı). Eowyn, Aragorn'a âşık olmuş fakat duygularını gizlemiştir.

Sauron bütün ordularını toplayıp Gondor'a saldırmaya hazırlandığında Theoden, ordularını toplayıp yardıma gitmiştir. Theoden, aslında Edoras'ı yönetmeyi Eowyn'e bırakmıştı ama Eowyn gizlice ordunun içine karışmış ve Saklımiğfer adını alarak savaşa gitmiştir. Yüzük Kardeşliği'nde olan ve Rohan ordusuna katılan buçukluk Merry'nin de savaşa gitmesi yasaklanmış ve Edoras'ta kalması söylenmiştir. Ama Eowyn savaşa giderken onu da yanına almıştır.

Savaş sırasında Saklımiğfer, kral Théoden'in düşüşüne tanık olmuş, Dokuzların en kudretlisi Cadı Kral ile çarpışmıştır. Cadı Kral, Saklımiğfer'i öldürecekken Merry, Saklımiğfer'in Eowyn olduğunu anlamış, Cadı Kral'ı birlikte öldürmüşlerdir. Eomer, savaş meydanına gelip Théoden ile vedalaştıktan sonra Eowyn'i görmüş fakat çok ağır yaralı olduğundan dolayı öldüğünü sanmıştır. Éowyn, zarif Dol Amroth Prensi İmrahil tarafından bulunmuş; İmrahil, Éowyn'in yaşadığını anlayarak Şifaevleri'ne götürülmesini emretmiştir. Éowyn, Şifaevleri'nde Aragorn (Kral Elessar) tarafından Athelas bitkisiyle iyileştirilmiştir. Fakat Aragorn, Éowyn'in Eomer'e daha bağlı olduğunu söyleyerek Eowyn'in ellerini Eomer'e bırakmıştır.

Éowyn, Şifaevleri'nde Gondor Vekilharcı Faramir ile tanışmış ve Aragorn'u görünce mutlu olmayacağından ve Faramir'i yalnız bırakmak istemediğinden dolayı Kutlamalara katılmamıştır. Éowyn ve Faramir evlenme kararı almış fakat Eowyn, ağabeyi Eomer'e yardım etmek amacıyla Rohan'a gitmiştir. Kral Théoden'in cenazesinde Éowyn ve Faramir evleneceklerini duyurdular.

Aragorn, Faramir'e Ithilien Prensliği'ni vermiş ve Eowyn, Faramir ile evlenerek Ithilien Hanımı olmuştur. Çiftin Elboron adlı oğulları vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.