Celebrimbor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Celebrimbor, JRR Tolkien'in Legendarium kitabındaki kurgusal bir karakterdir. Celebrimbor, bir Ñoldorin prensiydi ve Orta Dünya'da yaşamış Fëanor Hanesi'nin soy ağacının son sırasında yer alıyordu. İkinci Çağ'da Eregion hükümdarı ve usta bir demirciydi. Öncelikli olarak üç büyük Elf Güç Yüzüğü'nü yaratması ile tanınır: Vilya, Narya, ve Nenya.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Celebrimbor, Fëanor'un (Finwë'nin ve ilk karısı Miriel'in oğlu) ve Nerdanel'in beşinci oğlu olan Curufin'in oğluydu. Birinci Çağ boyunca babasıyla Nargothrond'da yaşadı, fakat Curufin ve Celegorm'un Lúthien, Beren ve Finrod ile ilgili işlerinde yer almadı. Aslında babasının işlerini reddetti ve Nargothrond'dan kovulduğunda babasını ve amcasını takip etmedi.

İkinci Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Celebrimbor, İkinci Çağ'da Eregion'a yerleşti ve Khazad-dûm krallığının cüceleri ile ilgilenmeye başladı. İÇ 1500’de, kendisini Annatar (“Hediyeler Efendisi”) olarak adlandıran Sauron, Eregion’lu Ñoldor ile arkadaş oldu. Valar'ın, özellikle Aulë'nin bir elçisi olduğunu iddia etti ve yüzük yapma sanatında onlara bilgi verdi. Celebrimbor ona güvenmiyordu, ama Eregion'un demircileri aldatıldı. Sauron'un rehberliği ve talimatı altında, demirciler açıkça zanaat öğrenmek için yüzükler oluşturdular, ancak onlar fakında olmadan onlara Sauron tarafından öğretilen zanaat yüzüklerin içine bağlayıcı bir sihir ekledi.

Sauron gizlice, diğer yüzükleri kullananlar üzerindeki etkisiyle Orta Dünya'yı yönetmesini sağlamak için, tüm küçük yüzükleri yönetecek olan bir ana yüzük olan Tek Yüzüğü dövdü. Sauron Tek Yüzüğü parmağına yerleştirip, tüm Güç Yüzükleri ve onların taşıyıcıları üzerindeki hakimiyetini ortaya koyduğunda, elfler onun gerçek kimliğini ve niyetlerini biliyordu. Celebrimbor ve Eregion elfleri diğer yüzükleri ondan alıkoyarak Sauron'a meydan okudu. Yüzüklerin en büyükleri (Tek Yüzük hariç) Celebrimbor tarafından yaratıldı ve Sauron bunlara hiçbir zaman dokunmadığından Tek Yüzüğün etkisine maruz kalsalar da onun tarafından etki altına alınamadılar. Bunlar Güç Yüzüklerinin en dürüst olanları, üç Elf yüzüğü idi. Celebrimbor onlara sırasıyla başlıca Orta Dünya elementleri olan hava, ateş ve suya karşılık olarak Vilya, Narya ve Nenya adını verdi. Korumak için üç yüzüğü uzağa gönderdi: Lindon'daki Gil-galad'a Vilya ve Narya'yı ; Lórien'deki Galadriel'e ise Nenya'yı gönderdi.

Sauron, Eregion'a saldırarak misilleme yaptı. Celebrimbor, kaosun içinde yakalandı ve daha küçük yüzüklerin nerede olduğunu ifşa etmek zorunda kaldı, ama işkence altında, en büyük üç yüzüğün nerede olduğunu açıklamayacaktı. Celebrimbor işkencesinden öldü; vücudu oklarla vuruldu ve bir direğe asıldı ve daha sonra Sauron elflere saldırırken bir pankart olarak geçirildi. Fëanor soyunun son dalındandı. Belki de kaderi bilinmeyen ve bazı efsaneler tarafından hala deniz kıyılarında gezindiği söylenen babasının kardeşi Maglor'u kurtarmış olabilir. Evli ya da çocuk sahibi olduğu bilinmiyor.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Baba adı, Quenya'da "Gümüş Yumruk" veya "Gümüş El" anlamına gelen Telperinquar idi. Telpë ("silver") ve quár ("fist") sözcüklerinden gelir. Anne adı bilinmiyor. Celebrimbor adı, celeb ("silver") ve baur ("fist") den gelen babasının isminin Sindarin çevirisidir.

Karakter[değiştir | kaynağı değiştir]

Celebrimbor hem babası hem de büyük babasının aksine, hem bencil hem de nezaketsiz olarak tasvir edildi ve yarattığı şeylerle ile ilgili ne gururlu ne de açgözlü değildi. “El işlerinde neredeyse cüce kadar saplantılı” olduğu söylendi. Gondolin ve Eregion'da ünlü bir sanatçı ve demir ustası oldu. El sanatlarına olan aşkı onu Mithril olarak adlandırdığı değerli bir metalle tanıştırdığı Eregion'a götürdü. Mithril, Moria olarak da adlandırılan yakındaki Khazad-dum maden diyarında cüceler tarafından çıkarıldı. Moria cüceleri ile mükemmel bir dostluk gelişti ve iki bölge arasında inşa edilen Yüksek Yol ile beceri ve sırlar paylaşıldı. Ancak, Sauron'un kendisi için tasarladığı tuzağın farkına varması nedeniyle, uzun bir barış dönemi sürmeyecekti. Celebrimbor, halkı için endişe ve korku ile doluydu ve daha sonra Eregion'un kahraman savunucusu olarak tanımlandı.

Önemli İşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Güç Yüzükleri
    • İnsanların Dokuz Yüzüğü (Annatar ile)
    • Cücelerin Yedi Yüzüğü (Annatar ile)
    • Elflerin Üç Yüzüğü
  • Durin'in Kapıları (Narvi ile)