İçeriğe atla

Faramir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Faramir
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıIthilien Prensi ▬ Emyn Arnen Kralı ▬ Ak Kule'nin Prensi ▬ Kralın Vekilharcı ▬ Gondor'un Kaptanı ▬Ak Kule'nin Kaptanı
İsminin anlamıYüce insan
Irkıİnsan
Silahıkılıç,yay ve ok
Doğum tarihiÜ.Ç. 2983
Ölüm tarihiD.Ç. 82
ÜlkesiGondor
Bahsedildiği
kitap(lar)
İki Kule
Kralın Dönüşü

Faramir, Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde kahraman.[1]

Üçüncü Çağ'ın 2983 yılında Minas Tirith'te doğan Faramir, Gondor'un son hükümdar vekilharcı Echtelion oğlu Denethor'un küçük oğludur. Annesi, Dol Amroth prensi Adrahil'in kızı Finduilas'tı.

Yüzük Savaşı'ndaki konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Faramir, o doğduğundan beri ilk defa ciddi bir saldırı yapan Sauron'un Osgiliath'a saldırısını başarı ile savundu.[2] Abisi Boromir o sırada Osgiliath'ta değildi. Ama Cadı Kral'ın gelmesi ile durum değişti ve faramir yenilmeye başladı. Ama abisinin yardıma gelmesiyle Cadı Kral ve orduları yenildi ve Cadı Kral, Mordor'un karakolu durumundaki kalesi, Minas Morgul'a çekildi.

Faramir'in babası Denethor,[3] Boromir'in gördüğü Tek Yüzük'le ilgili rüyalar nedeniyle Elrond'un divanına abisini yollamıştır. Faramir, kendisi gitmek istemiştir ama abisi ona göre bedence daha güçlüydü bu yüzden de o gitti. Ağabeyini her zaman sevmişti. Çünkü abisi ona her zaman saygı duyardı. Daha sonra abisinin Ayrıkvadi'de Yüzük'ü yok etmek için kurulan kardeşliğe katıldığını duydu.

Boromir'in öldürüldüğünde Faramir Ithilien'de bulunuyordu ve ağabeyinin öldüğünü, onun nehir boyunca giden ölüsünün koyulduğu sandalda görünce anladı.[3] Burada, bir Haradrim ordusunu, Mordor'a giderken pusuya düşürdü ve orduları dağıttı. Bu esnada aynı yoldan geçen yüzük taşıyıcısı Frodo ve yardımcısı Samwise'i esir aldı. Onlardan Boromir'in ölümünün tüm ayrıntılarını öğrendi. Abisi yüzüğü almak istemişti, daha sonra Merry ve Peregrin adlı iki buçukluğu korurken uruklar tarafından öldürülmüştü. Faramir, yüzüğü alıkoymaktan vazgeçti Frodo'nun gitmesine izin verdi.

Yüzük Taşıyıcısı'nı yolladıktan sonra Faramir, Osgiliath'a yapılan saldırının savunulmasına yardıma gitti. Orada büyük bir zafer kazandı. Abisinin koruduğu bölge olan Osgiliath'ı, Ithilien'le eşzamanlı olarak korumaya başladı. Mordor saldırısına rağmen babasının Oradan ayrılmayın! emri sebebiyle orada kaldı ve ölümle yüz yüze geldi. Burada Nazgûlların efendisi olan Cadı Kral ile karşılaştı. Nazgûl Efendisi tarafından zehirlendi ve ölmek üzere olan bedeni Minas Tirith'e dayısı ve Dol Amroth efendisi İmrahil tarafından kargaşadan kurtarıldı.

Faramir çok ağır yaralanmıştı. Bunun üzerine Denethor delirerek komadaki Faramir'i kendisi ile birlikte yakmaya çalıştıysa da,Gandalf, Peregrin ve kule muhafızı Beregond, Faramir'i kurtarmayı başardı. Gondor müstakbel kralı Aragorn'un sığayıcı elleri ise Faramir'i, Cadı Kral'ın "Kara Nefesi"nin neden olduğu ölüm benzeri uykudan uyandırdı.

İyileşen Faramir, Rohan'ın Kalkan Kızı Éowyn'e âşık oldu. Çift, Yüzük Savaşı'ndan sonra evlendi ve Faramir Dördüncü Çağ 82'de Gondor Vekilharcı, Ithilien Prensi ve Emyn Arnen Efendisi unvanlarıyla hayata veda etti. Elboron adında bir oğlu oldu ve ondan sonra tüm unvanları oğlu Elboron'a kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Berlatsky, Berlatsky (17 Aralık 2012). "Peter Jackson's Violent Betrayal of Tolkien". The Atlantic (İngilizce). 23 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2021. 
  2. ^ Nast, Nast (29 Aralık 2003). "Full Circle". The New Yorker. 9 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2021. 
  3. ^ a b Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5.