Peregrin Took

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peregrin Took

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter

Pippin.jpg
Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinde Pippin.
Unvanı/Diğer adı Pippin, Pip,
İsminin anlamı "seyahat eden"
Irkı Hobbit
Silahı Dúnedain kaması
Doğum tarihi Ü.Ç. 2990
Ölüm tarihi D.Ç. 65 (tahminî)

Peregrin Took, J. R. R. Tolkien`in kurgusal evrenindeki karakter, Pippin ismiyle de bilinmektedir, Shire'lı bir hobbittir.[1] Üçüncü Çağın 2990. yılında doğan Peregrin Took, Shire Şerifinin oğludur.

Frodo Baggins'in sadık bir arkadaşı ve 2. dereceden kuzeni olarak 3019 yılında Yüzük Seferine katıldı.[2] Moria'da Gandalf'ın Balrog ile dövüşüne tanık oldu. Aragorn'un liderliğinde Lothlorien'e geldi ve Galadriel'in evinde ağırlanarak,[3] oradan hediyeler alıp, kardeşliğin son durağı olan Amon Hen'de onların hayatını kurtarıp kimsenin yardımına gelmeden yüzlerce orka karşı savaşıp, birçok ok yiyip ölen Boromir'i çaresizce izlemek zorunda kaldı ve sonunda uruk-hai'ler tarafından kaçırıldı. Yüzük Kardeşliği bozulana dek Kardeşlik ile birlikte pek çok macera atlattı ve bu olayın ardından arkadaşı Merry (Meriadoc Brandybuck) ile birlikte Uglúk ve Grishnakh uruk-hailer ve orklar tarafından esir alındı. Şanslı bir biçimde Fangorn Ormanı'na sığınan iki hobbit, Ent Ağaçsakalı ile karşılaşıp entlerin Isengard'a saldırmaya ikna edilmesinde önemli rol oynadılar.[4][5][6]

Daha sonraları Gandalf, Saruman'ın küresine baktığı ve Gondor'un tehlikede olduğunu gördüğü için Pippin'i Gondor'a götürdü ve Pippin burada Gondor'un hizmetine girerek kale bekçisi unvanını aldı ve kral vekilinin oğlu Faramir'in hayatının kurtarılmasına yardımcı oldu. Mordor'un Kara Kapısı önünde yapılan savaşta Pippin bir trol öldürerek ün kazandı ve savaş alanında Merry'yi de bularak ona göz kulak oldu.[7]

Aynı yıl daha sonra Shire'a döndüğünde,[8] Bywater Savaşı'nda dövüştü. Tam tamına yüz otuz beş santimetre boyunda olan Merry ile Pippin tarihteki en uzun hobbitlerdi; bu boylarını içtikleri ent içeceklerine borçluydular.

Dördüncü Çağın 14. yılında Pippin, "Shire Şerifi" oldu ve bu görevini 64. yıla dek sürdürdü. Merry ile birlikte hayatlarının geri kalanını Rohan ve Gondor'da geçirmeye karar verdiler ve burada öldüklerinde büyük bir onurla Kral Mezarlığına gömüldüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beck, Beck (3 Mayıs 2015). "Science's Love Affair with The Lord of the Rings". The Atlantic (İngilizce). 
  2. ^ Nast, Nast (6 Aralık 2012). ""The Hobbit": One Book to Rule Them All". The New Yorker. 
  3. ^ Nast, Nast (3 Aralık 2001). "The Hobbit Habit: Reading "The Lord of the Rings"". The New Yorker. 
  4. ^ Isaacs, Neil D. (2005). Understanding The Lord of the Rings: The Best of Tolkien Criticism. New York: Mariner Books. ISBN 978-1616085834. 
  5. ^ Berlatsky, Berlatsky (17 Aralık 2012). "Peter Jackson's Violent Betrayal of Tolkien". The Atlantic (İngilizce). 
  6. ^ Lindell, Lindell (8 Mayıs 2019). "The J. R. R. Tolkien Story That Makes the Case for Fantasy Fiction". The Atlantic (İngilizce). 
  7. ^ Nast, Nast (29 Aralık 2003). "Full Circle". The New Yorker. 
  8. ^ Newkirk II, Vann R. (22 Eylül 2017). "Why 'The Hobbit' Isn't Outdated in the Age of 'Game of Thrones'". The Atlantic (İngilizce).