İçeriğe atla

Tek Yüzük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tek Yüzük

Tek Yüzük, J. R. R. Tolkien'ın Yüzüklerin Efendisi serisinde olayların merkezinde yer alan nesnedir. 1937'de yayımlanan Hobbit'te Tek Yüzük'ten ilk kez bahsedilir. Hikâyede Tek Yüzük, takana görünmezlik sağlayan sihirli bir yüzük olarak tanımlanır. 1954-55'te yayımlanan Yüzüklerin Efendisi serisinde, Tek Yüzük'ün güçlerinin takana görünmezlik kazandırmaktan daha büyük özelliklere sahip, daha karanlık bir nesne olduğu ortaya çıkar. Tek Yüzük, Karanlıklar Efendisi Sauron tarafından, Orta Dünya'yı ele geçirme planının bir parçası olarak yaratılmıştır. Yüzüklerin Efendisi, Sauron'un bu amacına ulaşmasını önlemek için Yüzüğü yok etme göreviyle çıkılan uzun bir yolculuğu anlatır.

Tek Yüzük bizzat Sauron tarafından Hüküm Dağında dövülmüştür. Sauron, onu döverken ruhunun ve gücünün bir kısmını ona aktarmış ve onu en güçlü Âli Yüzük haline getirmiştir. Diğer 19 Âli Yüzük'ü (3 tane elflere, 7 tane cücelere ve 9 tane insanlara verilen) kontrol edebilme gücüne sahiptir.

Tek Yüzük normalde düz bir altın yüzük görünümündedir ama ısıtıldığında üzerinde Kara Lisanda yazılmış yazılar belirir:

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Bu yazıların anlamı şudur:

Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak

Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak

Bu yazılar, güç yüzüklerini anlatan eski bir şiirin parçasıdır:

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları'na

Yedisi taştan saraylarındaki Cüce Hükümdarlar'a,

Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar'a, ölecekler ne yazık

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne

Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak

Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi uyarlamasında, Yüzüğü takan kişi, yüzük takılıyken sanki gölgelerle dolu ve her şeyin bozulduğu karanlık bir ülkeye giriyormuş gibi resmedilmiştir. Romanda ise, ne Bilbo Baggins ne de Frodo Baggins Yüzüğü taktıklarında böyle bir olayın yaşandığına dair bir fikir belirtmezler. İki Kule'de Sam Yüzüğü parmağına taktığında buna benzer bir deneyim yaşar. Peter Jackson'ın uyarlamasında Sam hiçbir zaman Yüzüğü parmağına takmaz. Jackson'ın filmi için yapılan gerçek Tek Yüzük, Yeni Zelanda'nın Nelson şehrinde Jens Hansen Altın ve Gümüş firması tarafından tasarlanıp üretildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]