Cadı Kral

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cadı Kral

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter


Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinde Cadı Kral
Unvanı/Diğer adı Angmar'ın Büyücü Kralı,Nazgul Efendisi,Ümitsizlik Efendisi
İsminin anlamı Büyücü kral
Irkı İnsan
Silahı Topuz, kılıç, Morgul bıçağı
Doğum tarihi İkinci Çağ 2251
Ölüm tarihi Üçüncü Çağ 15 Mart 3019
Ülkesi Anavatanı tartışmalı olarak Númenor'dur. Cadı Kral olarak Angmar'da hüküm sürdü. Sauron'un ordularının başkomutanlığını yaparken Mordor'daydı.

Cadı Kral (Angmar'ın Cadı Kralı, İngilizce Witch-King of Angmar), J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde, İkinci Çağ'da ve Üçüncü Çağ'da Sauron'un en şeytani ve en güçlü hizmetkarıdır. Yüzüktayflarının en güçlüsüdür. Angmar'ın Büyücü Kralı, Nazgûl Efendisi, Ümitsizlik Efendisi olarak da bilinir. Sauron'un sağ koludur. Dokuz süvarilerin (Kara Süvariler) lideridir. Sauron'un yardımıyla Minas İthil'i alıp adını Minas Morgul olarak değiştirmiştir. Yüzük Savaşı'nın en önemli dönüm noktalarından birisi olan Pelennor Çayırları Savaşı'nda Sauron'un ordularının başkumandanlığını yapmış ve bu savaşta Eomund'un kızı Eowyn tarafından öldürülmüştür.

Tayf olduktan sonra İkinci Çağ'da Angmar ülkesinin kralı oldu. Bu ülke, Ayrıkvadi'nin yer aldığı Dumanlı Dağlar dağ sırasının kuzey ucunda yer alan ayrı bir dağ sırasına da adını verir, civardaki her cisme karanlığını bulaştırmıştır. Üçüncü Çağ’ın sonunda tekrar Gondorluların eline geçene kadar şehir, Mordor’un kötülüğünü yaymakta kullandığı en önemli karargahlarından biri oldu. Bu önemli şehirde ikamet eden Cadı Kral planlarını bu şehirde yaptı ve senelerce Gondor’a saldırdı.

Cadı Kral ve diğer Nazgûller yüzük takıldığında bunu hisseder. Cadı Kral, silah olarak, diğer yüzük tayflarından farklı olarak bir de topuz kullanır.

Aynı zamanda Cadı Kral, Frodo'yu Fırtınabaşı'nda zehirli Morgul bıçağı ile yaralayan Nazgûl'dür. Fellbeast ya da kara at kullanır.

Cadı Kral, Minas Trith'in cümle kapısını kırarak istilanın yolunu açmıştır. Bu esnada Faramir'i canlı canlı yakılmaktan kurtarmakla meşgul olan Gandalf, Cadı Kral'ın karşısına çıkamamış ve Cümle Kapısı'nın yıkılmasını engelleyememiştir. Çok güçlü bir büyücü olan Cadı Kral çok güçlü bir kişi olduğundan dolayı herkes tarafından korku ile anılırdı. Rohan Kralı Théoden'e öldürücü bir darbe vurmuş ve kısa bir süre sonra ölümüne sebep olmuştur; fakat daha sonra olaya tanık olan -Théoden'in yeğeni- Éowyn Meriadoc Brandybuck'ın da yardımıyla Cadı Kral'ı kılıçlayarak ölümüne sebep oldu. Böylece Glorfindel'in "Angmar'ın Cadı Kralı'nın sonunun bir erkek eliyle olmayacağına" dair kehaneti gerçekleşmiş oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]