Nazgûl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yüzüklerin Efendisi filminden bir Nazgûl

Nazgûl, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde, Sauron'un şeytani hizmetkarları olan hayaletlere verilen isimdir. Söz kökeni, Kara Lisan'da nazg (yüzük) ve gûl (hayalet, tayf) sözleridir. Bu yüzden kendilerine Yüzük Tayfları da denir. Diğer adları ise, Kara Süvariler, Dokuz Süvari ya da kısaca Dokuzlar'dır.

Dokuzlar, Sauron'un gücünün hayranlığına kapılarak onun buyruğuna girmiş ve her birine verilen güç yüzükleriyle, Sauron'un parmağındaki Tek Yüzük'ün boyunduruğuna girmiş ölümsüz insan krallarıdır. Kendilerinden, ilk kez 1954-1955'te yayınlanan Yüzüklerin Efendisi’nde bahsedilmiştir. Kitapta Dokuzlar, "Sauron'un en korkunç hizmetkârları" olarak da anılır.

Başlarında Angmarlı Cadı Kral vardır. Rivayete göre, aralarında Cadı Kral'ın da olduğu üç tanesi Númenor kökenli krallardır. Kullandıkları silahlar fiziksel olarak bir üstünlüğe sahip değildir, asıl güçlerini dolaylarına yaydıkları korku, zehirli solukları, duyulduğunda korku ve cılızlığa yol açan çığlıkları ve korku salmaya yönelik karanlık sihirleridir. Tolkien, bir mektubunda, onlar hakkında şöyle demiştir;

Korkusuz olanlara karşı üstünlük sağlayabilecekleri bir fiziksel güçleri yoktur, ancak sahip oldukları dehşet ve korku, karanlıkta inanılmaz derecede artar.

İlk çağlarda her birine birer güç yüzüğü verilmiştir. Sauronun hepsine hükmedecek Tek Yüzük'ü dövmesinde sonra Gölge Dünya'ya göç etmiş ve birer yüzük tayfları olmuşlardır. Başları Minas Morgul'da barınmış olan Cadı Kraldır. Ruhları Yüzük'e bağlıdır. Yüzük Savaşı sırasında Yüzük'ü bulmak için görevlendirilmişlerdir. Gollum'a işkence edip Yüzüğün Shire'da barındığını öğrenince yola çıkmışlardır. Ama bulamamışlardır. Kara Süvariler, Hobbitler'i bir kıskaca almış olsalar bile yine de görevlerini tamamlayamamışlardır. Yüzük Kardeşliği kitabında Aragorn Amon Sûl'ün Bekçi Kulesinde karşılaşmış ve savaşmıştır. Cadı Kral, Frodo'dan Yüzük'ü almaya çalışırken hançerini Frodo Baggins'in omzuna saplamış ve zehirlemiştir. Zehirli Morgul Bıçağını, Ayrıkvadi Lordu Elrond temizlemiştir. Amon Hen'de Yüzük Kardeşliği'nden Kuyutorman elfi Legolas, Galadhrim yayı ile nazgûllardan birinin bineğini vurmuştur. Kara Kapılar'da savaşmaya gelen kara süvariler, kartallar reisi Gwahir ve diğer kartallar ile savaşmış kartallar, kara süvarileri sürmüşlerdir.