Húrin'in Çocukları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Húrin'in Çocukları
Tolkien hurin 2007.jpg
Yazarı J. R. R. Tolkien, Christopher Tolkien
Orijinal ismi The Children of Húrin
Çevirmen Niran Elçi
Kapak tasarımı Murat Bozkurt
Ülke İngiltere
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Türü Fantezi
Yayınevi İthaki Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
Eylül 2007
Sayfa sayısı 358
ISBN ISBN 978-975-273-383-1
Sonraki eser Hobbit

Húrin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninin tarihinden bir bölümü anlatan epik fantastik romandır. Yazar, kitabı 1910'larda yazmaya başlamıştır, daha sonraları birkaç defa kitabı gözden geçirmişse de 1973'te öldüğünde kitap taslak halinde kalmıştır. Yazarın oğlu Christopher Tolkien, babasının ilgili notlarını düzenleyerek tutarlı bir hikâye oluşturmuştur ve 2007'de kitap yayımlanmıştır. Christopher Tolkien, kitabı yayıma sunmadan önce babasının kitabın konusuyla ilgili taslakları üzerinde yaklaşık otuz yıl çalışma yaptı.

Harper Collins Yayınevi tarafından yapılan açıklamada, Tolkien'in yarıda bıraktığı Hurin'in Çocukları (The Children of Hurin) adlı romanın, 25 dile çevrilmesinin beklendiği bildirildi. Açıklamada, oğul Tolkien'in romanı tamamlamak için babasının taslakları üzerinde yaklaşık otuz yıl çalıştığı bildirildi.[kaynak belirtilmeli] Christopher Tolkien, el yazmalarını uzun bir süre incelediğini ve öyküye herhangi bir eklemede bulunmadan tutarlı bir öykü oluşturmayı denediğini söyledi.

Hurin'in Çocukları romanındaki olaylar dizisi Orta Dünya'da geçiyor. Kitabın konusu, ve Hobbit (1937) ve Yüzüklerin Efendisi’nde (1954-5) bahsedilen serüvenlerden önceki zamanlarda yaşanmış birtakım hayalî tarihsel olayları konu ediniyor. Kitaptaki öykülerden bir kısmı, Silmarillion’da (1977) geçmektedir.

Kitabın kapağını ve resimlerini, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’te olduğu gibi yine Alan Lee resmetti.