Tom Bombadil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tom Bombadil
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıIarwain Ben-adar, Orald, Forn
İsminin anlamıIarwain Ben-adar elf lisanında "En yaşlı ve babasız".
Doğum tarihiBilinmiyor
Ölüm tarihiBilinmiyor, Ölümsüz
ÜlkesiYaşlı Orman'da yaşıyor.

Tom Bombadil, Tolkien'in Orta Dünya'sında kurgusal bir karakterdir. İlk kez üçlemenin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliği'nde görünen Bombadil, Frodo ve arkadaşlarıyla Yaşlı Orman'da karşılaşır. Orada Frodo ile beraber yolculuğa çıkan Pippin ve Mary'nin içerisine düştüğü Yaşlı Söğüt Adam isimli huorndan son anda kurtarır. Karısının ismi Nehir'in kızı Altınyemiş'tir.

Elrond'un Divânı toplandığında Tom Bombadil'in de davet edilmesi istendi ama Tom Bombadil'in hiçbir şeyi umursamaz tavrı yüzünden bu istekten vazgeçildi. Ayrıca Höyük Yaylalarında Frodo'yu ve yoldaşlarını yine Tom Bombadil kurtardı.

Aynı zamanda 1962 yılında basılan ve içinde Hobbit şiirleri bulunan bir kitapta da şiirlerden ikisi Bombadil'i anlatmaktadır.

Gandalf'a göre Bombadil Orta Dünya'nın en eskilerindendir. Sindarin dilindeki adı Iarwain Ben-Adar, yani babasız ve en eskidir. Ağaçsakal da Bombadil'in Orta Dünya üzerinde yaşayan en eski canlı olduğunu söyler.

Ayrıca Sauron'un Hüküm Dağı'nda kara büyü ile dövdüğü hükmeden tek yüzükten etkilenmeyen orta dünya içindeki tek canlı olduğu söylenir. Frodo bunu fark ettiğinde Bombadil'e yüzüğü onun taşımasını ya da yok etmesini teklif eder. Fakat Bombadil bunu reddeder. Yüzüğün onu etkileyeceğinden korktuğu için değil, Orta dünyayı umursamadığı için Frodo'nun teklifini geri çevirir.

Tom Bombadil ile ilgili halihazırda birçok teori vardır. Bunlardan en çok tartışılanı; Eru veya Ainu olduğudur.

Orta Dünya üstüne düşmüş ilk yağmur damlasını gördüğünü söyler. Şarkıları çok kudretlidir, sözleri büyü yüklüdür. Efendisi olduğu canlıları yönlendirebilir, fakat onlara sahip değildir. Tom Bombadil, görünüş olarak irice ve kızıl renk saç-sakal içindeydi.

Fin mitolojisindeki Väinämöinen adlı sihirli güçleri olan bir şaman ile büyük benzerlikleri bulunmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gay, David Elton (2004). "J.R.R. Tolkien and the Kalevala: Some Thoughts on the Finnish Origins of Tom Bombadil and Treebeard". Chance, Jane (Ed.). Tolkien and the Invention of Myth: A Reader (İngilizce). University Press of Kentucky. ss. 161-162. ISBN 978-0-81312-301-1.