Mühür yazısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mühür yazısı
篆書
Tür Logogram
Dönem Bronz Çağı
Aile sistemi
Fal yazıtları
  • Mühür yazısı
Kardeş alfabeler Büro yazısı, Çince karakterler, kanji, kana, hança, bopomofo, Hıtan büyük yazısı, Hıtan küçük yazısı, Curçen yazısı, Tangut yazısı
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.
Mühür yazısı

Mühür yazısı (Çince: 篆書; pinyin: zhuànshū), 1. binyılın ikinci yarısında yaygın olan eski bir Çince karakterleri yazma tarzıydı. Zhou Hanedanı bronz yazıtlarından organik olarak gelişti. Mühür yazısının Çin çeşidi sonunda standart haline geldi ve Çin Hanedanı sırasında tüm Çin için resmi yazı olarak kabul edildi. Han Hanedanı'nda dekoratif gravür ve mühürler için hala yaygın olarak kullanılıyordu. Mühür yazısının Çince gerçek çevirisi dekoratif gravür yazısı anlamına gelmekte olup Han Hanedanı sırasında türetilmiş bir isimdir ve tören yazıtlarının yazılması için o zamanlar azalan rolünü yansıtmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Qiu, Xigui (2000). 文字學概要. Early China Special Monograph Series No. 4. Gilbert L. Mattos; Jerry Norman tarafından çevrildi. Berkeley: The Society for the Study of Early China and the Institute of East Asian Studies, University of California, Berkeley. ISBN 1-55729-071-7. 
  • Chen, Zhaorong (陳昭容) (2003). 秦系文字研究﹕从漢字史的角度考察 (Çince). Academia Sinica, Institute of History and Philology Monograph (中央研究院歷史語言研究所專刊). ISBN 957-671-995-X. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]