Büro yazısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büro yazısı
隸書
TürLogogram
DillerÇince
DönemBronz Çağı, Demir Çağı
Aile sistemi
Kardeş alfabelerDüzenli yazı, Çince karakterler, kanji, kana, hança, bopomofo, Hıtan büyük yazısı, Hıtan küçük yazısı, Curçen yazısı, Tangut yazısı
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.
Düzenli yazı ile mühür yazısı

Büro yazısı (Çince: 隸書; pinyin: lìshū), Savaşan Devletler Çağı'nda Çin Hanedanı'na kadar gelişen, Han Hanedanı'nda baskın olan ve Wei-Jin dönemleri boyunca kullanımda kalan arkaik bir Çin kaligrafi stilidir. Modern okuyucular için yüksek okunabilirliği nedeniyle, başlıklar, tabelalar ve reklamlar gibi çeşitli işlevsel uygulamalarda hala sanatsal lezzet için kullanılmaktadır. Bu okunaklılık, modern düzenli yazı (kaishu) ile paylaşılan bir özellik olan oldukça doğrusal yapıdan kaynaklanmaktadır. Yapı ve doğrusallık açısından genellikle modern yazıya benzemekle birlikte, uzundan kareye modern yazının aksine, kareden genişe olma eğilimindedir ve genellikle belirgin, dalgalı, izole edilmiş ana vuruşların, özellikle de sağa veya aşağı doğru çapraz bir vuruşun belirgin, dalga benzeri bir genişlemesine sahiptir. Bazı yapılar da arkaiktir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]