İçeriğe atla

Bopomofo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bopomofo
注音符號
TürSami heceli
DillerÇince
OluşturanTelaffuz Birleştirme Komisyonu
Dönem1918-günümüze[1]
Aile sistemi
Kardeş alfabelerÇince karakterler, kanji, kana, hança
ISO 15924ltr, Bopomofo
YönSoldan sağa
Unicode adıBopomofo
Unicode aralığı
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.

Bopomofo (Çince: 注音符號; pinyin: zhùyīnfúhào) veya zhuyin, Mandarin Çincesi ile diğer ilgili diller ve lehçeler için kullanılan bir harf çeviri sistemidir. Sistem, günümüzde en yaygın olarak Tayvan Mandarincesinde kullanılmakta olup ayrıca, diğer Çince lehçeleri, özellikle Mandarin Çincesi lehçelerinin diğer çeşitlerini ve Tayvan Hokkiencesi kopyalamak için kullanılır. 37 karakter ve dört ton işaretinden oluşan, olası tüm sesleri Mandarince kopyalar.

Bopomofo, ilk olarak 1910'larda Beiyang hükûmeti tarafından tanıtıldı ve değiştirilmiş bir Latin alfabesi kullanan Wade-Giles sistemi ile birlikte kullanıldı. Bopomofo, Tayvan'da Mandarin Çincesi için ana elektronik giriş yöntemi olarak ve sözlüklerde ve diğer belgelerde yaygın olarak kullanılan resmi bir harf çevirisi sistemidir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

zhǔyīn pīnyīn UFA   zhǔyīn pīnyīn UFA   zhǔyīn pīnyīn UFA   zhǔyīn pīnyīn UFA
Ünsüzler
b   p   m m   f f
d   t   n n   l l
g   k   h x        
j ʥ̥   q ʨʰ   x ɕ   y j
zh ɖʐ̥   ch ʈʂʰ   sh ʂ   r ʐ
z ʣ̥   c ʦʰ   s s   w w
Ünlüler
a a   o o   e ɤ   ê ɛ
ai ai   ei ei   ao aʊ   ou ou
an an   en ǝn   ang ɑŋ   eng ǝŋ
ü y   i i   u u   er ə˞
Tonlar
1 : - ˉ   2 : ˊ ˊ   3 : ˇ ˇ   4 : ˋ ˋ

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 中國文字改革委員會 (Committee for the Reform of the Chinese Written Language). 漢語拼音方案(草案) (Scheme for the Chinese Phonetic Alphabet (Draft)). Beijing. Feb 1956. Page 15. "注音字母是1913年拟定,1918年公布的。" (Çince)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]