İçeriğe atla

Pico Adası

Koordinatlar: 0°38′28.19″K 28°51′50″B / 0.6411639°K 28.86389°B / 0.6411639; -28.86389
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pico Adası
pico,Portekizce'de zirve
Harita
Coğrafya
Azores Takımadası'nda Pico Adası'nın yeri
Azores Takımadası'nda Pico Adası'nın yeri
Azores Takımadası'nda Pico Adası'nın yeri
BölgeAzorlar
Koordinatlar0°38′28.19″K 28°51′50″B / 0.6411639°K 28.86389°B / 0.6411639; -28.86389
DeniziOrta Atlantik
ZirvePico Dağı 
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri..İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.14,806 (2.001)
Etnik grup(lar)Portekiz

Pico Adası, Portekiz Azorları'ın merkez grubunda bulunan ve adaya adını veren, adadan çok konuşulan, adadaki, Portekiz'deki ve hatta Orta Atlantik Sırtı'ndaki en büyük dağ olan Pico Dağı ile bilinmektedir. Adada UNESCO tarafından tanıtılan tarihî üzüm bağları mevcuttur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pico Adasında,Madalena Belediyesi'ne bağlı tarihî bir yel değirmeni

İlk koloniler, 1460'ta hazırlanıp Pico Adası'na yerleşke olarak gittiler. İlk isimli köy olan Lajes, 1542'de São Roque adını aldı. Yerleşkeler başlarda buğday ile ilgilendiler. Fakat Çivit otu'nun keşfinden sonra neredeyse tamamı bu otu ekmeye ve komşuları olan Faial Adası ile ticaret etmeye başladılar.

Fakat bir anda gelişmeye başlayan bağcılık sektörü, adadaki verimli topraklar ve iklimin elverişliliği sayesinde adada yoğun ilgi görmeye başladı. Ancak 18. Yüzyıl'da yoğunlaşan yanardağ patlamaları ile birlikte tarım alanlarının neredeyse tamamı zarar gördü. 1723'te Madalena "köy" sıfatından "kent" sıfatına, adadaki ekonomik çalışmalarından ve bağcılara yaptığı destekten ve ada komşusu olan Faial ile kurduğu ticari ilişkiden dolayı yükseldi.

Pico'nun ünlü verdelho'su(bir üzüm çeşidi), iki yüzyıldan daha uzun bir süre çoğu (İngiltere, Amerika ve hatta Rus Çarlarının saraylarına kadar) ülke tarafından büyük destek gördü. Fakat, toz halindeki küflerin ve asma bitlerinin yüzünden başlayan kriz, ancak 20. yüzyılda sona erdirilebildi.

Amerikan balina avcılarının Azorlar'a yoğun olarak gelmesi 18. yüzyılın sonuna doğru adanın ekonomisini dengeleyebilmesi için bir fırsat oldu. 1970'lerde ise balina avcılığı ada için temel bir endüstri haline geldi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adadaki bir bölge, bulutlar net olarak görülebilir
Madalena limanının girişindeki iki adacık, denizin altındaki bir yanardağdan biçimlenmişler
Dağın genel silüeti, Pico'daki bağlardan birinden çekilmiş

Ada, São Jorge Adası'nın 17.5 km güneyinde de Faial Adası'nın 7 km doğusunda, merkez ada grubunda ve konuşma diliyle o Triangulo (The Triangle, Türkçe : Üçgen) olarak anılan bir ada grubundadır. 46 km uzunluğunda ve yaklaşık 16 km genişliğindedir ve batıdan doğru yükselen dağıyla birlikte Azorlar'ın 2. en yüksek noktasıdır. Yerbiçimcilere göre ada 3 temel bölgeden oluşmaktadır:

  • Topo Volcano - Adanın güneydoğusunda bulunan, eski bir yanardağın erozyonlar ile kayıp parçalanması sonucu oluşmuştur.
  • Achada Arazisi - Topo ile tabakalı bir yanardağa kadar uzanan,şimdi göl olmuş kraterler, sıkışık çalılar ve ormanlar içeren arazi.
  • Pico Volcano - Adanın batısının neredeyse tamamını kaplar. Yerin 2341 metre altındaki bir volkandır.

En son 1963'te şüpheli bir yanardağ patlaması gerçekleşti. Dağın kuzeydoğusunda gerçekleşen küçük bir deniz altı patlamasıydı. Fakat bundan önce, çok daha büyük patlamalar adadaki Prainha (1562–64), Santa Luzia (1718), São João (1718) ve Silveira (1720) bölgelerini oluşturdu. Bugün bile hala bu bölgelerdeki lava izleri görülebilir. Bu izler 16. yüzyılda ve 1718'de çok güçlü bir patlama sonucu 10 km'den daha büyük bir alana yayılmıştı. Şimdi, bu volkanik faaliyet Pico Dağı'nın zirvesinde ve Piqueninho'nun (dağdaki ufak bir yükselti, zirve) alt kısmında ve içinde görülebilir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adanon en sağlam ve güçlü endüstrisi,1980'den bu yana gelişen balina avcılığıdır. Adanın Orta Atlantik Sırtında bulunması denizin çok derin olduğunu gösterir. Ayrıca adanın temel endüstrileri turizm, gemi yapımı ve şarap yapımını da içerir. Pek az dikkate değer şarabı vardır ve bunlar da Portekiz tarafından ticarete dökülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]