Onyılların Volkanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16 tehlikeli volkan

Onyılların Volkanları (Decade Volcanoes), nüfusun yoğun olduğu alanlarda tehlike arz eden 16 volkanı izleme projesidir. Yıkıcı patlamalar gerçekleştiren volkanları gözlem araştırma ve ihbar kurumudur.

Proje, doğal afetler şiddetinde bir azalma sağlayarak, volkanlar ve sundukları tehlikeleri daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla, volkanlar üzerinde çalışmayı ve halkın bilinçlendirme çalışmalarını teşvik eder.

İzleme IAVCEI (International Association of Volcanology and Chemistry of the Earth's Interior) kuruluşu tarafından yapılır. Proje, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Doğal Afetlerin Azaltılması Uluslararası Onyılı'nın bir parçası olarak başlatıldığından "Decade volkanlar" (Onyıllar Volkanları) denir.

Dünyanın en tehlikeli volkanlar listesi hazırlanmıştır. Listeye belli özellikleri olan volkanlar dahil edilmiştir. Tehlikeli olma (lav akışı, lahar, istikrarsız bir yapı, çökme ihtimali), son zamanlarda faaliyette bulunma, kalabalık bir bölgede olma, çalışmalar için siyasi ve fiziksel ulaşılabilir olma ve bilimsel çalışmalar için yerel desteğin olması bu temel kriterlerdir. Geçmişte birden fazla tehlike gösteren volkanlardır. Geçmişte büyük patlamalar gerçekleştirmiş, kalabalık bölgelere yakın volkanlar muhtemel felaket nedenleridir.

Onyıllar volkanları olarak aşağıdaki 16 volkan seçildi[1][2]:

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IAVCEI NEWS 1/2 1996" (PDF). 13 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. 
  2. ^ "Dünyadaki en tehlikeli aktif yanardağlar". zaman.com.tr. 21 Mart 2014. Erişim tarihi: 27 Aralık 2015. [ölü/kırık bağlantı]