İçeriğe atla

Kutsal yağ sürme gizemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kutsal yağ sürme gizemi ya da hastaları meshetme olarak da bilinir. Eski Ahitte insan hastalık döneminde kendi sınırlarını, hastalığın gizemli bir biçimde günahla bağıntılı olduğunu tecrübeyle öğrenir. Eski peygamberler hastalıkların gerek kendi gerek başkalarının günahlarını bağışlatma konusunda da kurtarıcı bir anlamı olabileceğini sezmişlerdir. Böylelikle hastalık insanın şifa bulmayı dilediği Tanrı'nın huzurunda yaşanır. Mesih İsa'nın hastalara göstermiş olduğu şefkat çok sayıda hastalığı iyileştirmesi, kendisiyle birlikte günahın,acının ve ölmün üzerinde zafer kazanıldığını gösteren Tanrı'nın egemenliğinin geldiğinin önemli bir göstergesidir. İsa çektiği acılara ve ölümüyle acıya yeni bir anlam kazandırmıştır.

Kilise'nin hastalara karşı tutumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu ve Batı Kiliselerinin doktrinlerine göre İsa'dan aldığı hastaları iyileştirme buyruğunun gerek hastalara gösterdiği özenle, gerek hastalarla birlikte yaptığı dualarla gerçekleştirmeye çalışıyor.

Kilise bu sakramenti İncilde:İçinizden biri hastaysa, Kilise'nin görevli ihtiyarlarını çağırsın: İhtiyarlar Rabbin adıyla üzerine yağ sürüp onun için dua etsinler (Yakup 5:14-15)

Eğer hastalık son dönemde ise "Son Komünyon" denilen uygulama geçerli olur. son komünyon ise yani Viatik bu dünyayı terk edecek olana verilen ve ebedi yaşama geçişi hazırlayan Komünyondur. Asıl amaç ise Ölmüş ve dirilmiş olan Mesih'in bedenini ve Kanını alma, ebedi yaşam ve diriliş gücünün tohumudur.

  • LIBRERIA EDITRICE VATICANA-KATOLİK KİLİSESİ DİN VE AHLAK İLKELERİ

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]