Köprübaşı, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köprübaşı
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam düz km² (İfade hatası: Beklenmedik < operatörü mil²)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 500
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Köprübaşı, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy diğer adı 'cürnık'tır. cürn kelimesi arapçada taş kelimesinin karşılığıdır.geçmişte mahallenin yakınlarında büyük bir taş olduğu ve insanların bu yüsden köye cürnık ismini verdiği biliniyor. Köy önceleri bir Arap mahallesi olmasına rağmen sonradan demografik yapısı değişmiştir.Coğunluğu tat diye adlandırılan Karadeniz ailesinden (Mala Zergé) oluşmaktadır. Suriye sınırına sıfır nokta dadır. Köy ekonomik ve kültürel olarak geliş miş bir köy dür.Mahallenin tüm altyapı ve üst yapısı yapılmıştır. Köy muhtarı Mehmet Siraç Karadeniz dir.Mahallenin efsanevi kişisi civarda ün salmış Merhum Hacı Abdurrezzak Karadeniz dir 125 yıl yaşamiş olup 2004 yılında vefat etmiştir.Karadeniz ailesi aslen bismil tepe beldesindeki olup,ordan çınarın aşağı konak (hanik)mahallesine ordan mardinin eskin mahallesine taşınmışlardır.Daha sonraları Hacı Abdurrezzak çocukları ile Köprübaşı mahallesi ne yerleşmiştir.

Mahallenin aile bağları kuvvetli olup genellikle akrabalardan oluşmaktadır. Mahallenin en meşhur yöresel yemekleri kavurma (keli), he mis , içliköfte (kütülk) , Mumbar dolmasi (hür u rewi) dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 50 km, Kızıltepe ilçesine 25 km uzaklıktadır.

mahallenin yanından geçen gümüşdere köye ayrı bir güzellik katmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 500
2000 303
1997 334

400=(2016)

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi genel olarak tarım ve nakliyeciliğe dayalı olmakla birlikte mahallede farklı sektörlerde çalışanlar da bulubmaktadır mahallenin ekonomik durumu iyidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır . kanalizasyon şebekesi vardır.mahallede halk evi vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, internet ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]