Şenyurt, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şenyurt (diğer adıyla Arapça'da Basiye'nin Manastırı anlamına gelen Deyr Besiyye دير باسية ) Suriye sınırında yer alan yaklaşık 2.000 nüfuslu küçük bir mahalledır. Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlıdır. Sınıra kapısı olmasına rağmen kapısı devlet tarafından 12 Eylül'den sonra kapatılmış ve bu durumda beldede büyük anlamda ekonomik kayıp olmuştur. En büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Belde halkının %99 bu işle geçimini sağlar. Sınır kapısının kapatılmasından sonra beldede büyük göç olmuş nüfusu gün geçtikçe düşmektedır.

Belde halkının çoğunluğunu Seğo Ailesi oluşturur. Beldenin 3 tarafı mayınlı sınır arazileri ile kapalıdır. Beldeye tek yol Kızıltepe ilçesinden gelir. Demir yolu ulaşımı vardır. İki okul, Toprak Mahsülleri Ofisi, belediye ve sağlık ocağı vardır.

Kızılltepe'ye uzaklığı 12 km.'dir.

Köyde 1972 yılında belde belediyesi kuruldu.[1] Kasabanın belediye statüsü Mardin ilinin büyükşehir olmasıyla sona erdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şenyurt Belediyesi". Yerelnet.org.tr. 24 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2015.