Akyüz, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akyüz
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 181
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Akyüz, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının kaynağı avvin den gelir avvin kürtçe sulak ve bataklık yer manasındadır avvina mahalleninü ikiye bölen medrep yani sulak ve bataklık arazi (mera) den almakta olup 1960 yıllarda sulu tarımdan çok önce mahallede sulu tarım yapılarak medrepe pamuk ekilmekteydi

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek görenek bakımından zengindir. Özellikle Osmanlı döneminden kalma Ağalık kültürü köy halkının aile yapısında önemli izler bırakmıştır. Kikan Aşiret ağalığının merkezi olan Akyüz mahallesinin Kürtçe ismi Awéné, eski Türkçe ismi Büyük Avina ya da kürtçe awina kebirdir (büyük awina). Mahallede çok az hane bulunmasına rağmen günlük iletişim ve dayanışma zayıftır. İç dayanışmanın zayıflığı dış dayanışmada görülmemektedir. Aksine dışa karşı tek yumruk olan Akyüz sakinleri bu birlik dayanışmaları tarih boyunca yaşayageldiği atalarının geleneklerinden geliyor. Mardin'in önemli ailelerinden olan Timurlar'ın yaşadığı ve Kikan Aşireti'nin Merkezi sayıldığı mahallede çevre köylerde ve ilçelerde yapılan anlaşmazlıkların da çözüm merkezi yani gelenekçi adaletin merkezi haline gelmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin merkezine 35 km, Kızıltepe ilçe merkezine 7 km, Nusaybin ilçe merkezine 65 km, Viranşehir ilçe merkezine 90 km, Diyarbakır kent merkezine 130 km, Suriye sınırına 45 km, Hava alanına ise sadece 19 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 181
1997 152

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca ticaret ve nakliye işi de köylülerin yaptığı iş dallarındandır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 8-9 haneden oluşuyor.Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi de yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede cami yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]